AK Parti Çorum Milletvekili ve MKYK üyesi Ahmet Sami Ceylan, pandemi nedeniyle sıkıntılı günler yaşayan esnafa sağlanan hibelerin bir nebzede olsa rahatlamalarını sağlayacağını dile getirdi.

Milletvekili Ceylan, Ramazan Bayramının ardından kontrollü normalleşmeyle 17 gün sonra kepenklerini açma fırsatı bulan Zafer Çarşısı esnafını ziyaret etti. Kendisinin de bir esnaf çocuğu olduğunu dile getiren Ceylan, koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan süreçten en fazla etkilenen kesimin esnaf olduğun söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan hibe destekleriyle ilgili de bilgi veren Ceylan, 17 günlük tam kapanmanın ardından kontrollü normalleşmeye geçildiğini, tam kapanma döneminde salgının yeniden kontrol altına alındığının görüldüğünü vurguladı. Haziran’dan itibaren başlayacak kademeli normalleşme takvimi ile de koronavirüs salgınıyla mücadelede çok daha iyi noktalara ulaşılacağına inandığını vurgulayan Ceylan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamayı hatırlatarak, pandemi sürecinde hükümetin yaptığı yardımlarının 104 Milyar TL’yi bulduğunu kaydetti.

Gücünü milletten alan ve milleti için çalışan Recep Tayyip Erdoğan önderliğindeki AK Parti hükümetlerinin her zaman milleti için çalıştığını söyleyen Ceylan, özellikle de pandemiden olumsuz etkilenen esnafa verilen desteklerden 1,2 milyon kişinin faydalandığını belirtti.

Hükümetin aldığı karar doğrultusunda esnafa iki grup halinde hibe desteğinin verileceğini dile getiren Ceylan, ilk grupta kahvehane, kafe, çay bahçesi, öğrenci yurtları, kantinler, hamamlar, düğün salonları, internet kafeler gibi işletmeler olmak üzere sayıları toplamda 235 bine ulaşan işletmelere bir defaya mahsus 5 Bin TL hibe ödemesi yapılacağını kaydetti. İkinci grupta ise bakım, onarım, tamirat, kaporta işleriyle uğraşanlar, hırdavatçılar, müzisyenler, oyuncak, kozmetik, çilingir, ayakkabıcılar, tuhafiyeciler, tekstilciler, lokantalar, terziler, berberler ve pazarcılar vb. işle uğraşan toplamda 1 milyon 150 bini kapsayan esnafa bir defaya mahsus 3 Bin TL hibe ödemesi yapılacağını hatırlatan Ceylan, böylece 1 milyon 384 binden fazla işletmeye, 4 Milyar 622 Milyon TL kaynağın karşılıksız sağlanacağını ifade etti.

You may also like

More in Ekonomi