“Bekir İçin İmkansız Bir Şey Yok Gibi”

Çorum Belediyesi Engelli Eğitim Merkezi öğrencisi Bekir Madan azmiyle örnek oluyor. Serebral palsi, yani kas hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalye üzerinde hayatını sürdüren Bekir Madan, sanat ve edebiyat alanında büyük başarılara imza atıyor. Çok sayıda şiir ve tiyatro oyunu yazan Madan, hiç okula gitmemesine rağmen kendi imkânlarıyla başladığı eğitim hayatında üniversite seviyesine kadar ulaştı.

Bekir Madan 36 yaşında.  Uzun süredir Çorum Belediyesi Engelli Eğitim Merkezi’ne devam ediyor. Doğuştan kas hastalığı nedeniyle yürüme, konuşma ve hareket etme konusunda engelli olan Bekir Madan, tekerlekli sandalye üzerinde hayatını sürdürüyor. Ağır engelli olmasına rağmen hayata sımsıkı sarılan Bekir Madan, çabasıyla görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Engelli Eğitim Merkezi’nde çeşitli kurslara ve aktivitelere katılan Bekir Madan’ın sanat ve edebiyat alanındaki yeteneği de burada keşfedildi. Kas hastalığından dolayı yürüyemediği gibi kollarını ve hareketlerini de kontrol etmekte güçlük çeken Bekir Madan için özel bir bilgisayar oluşturuldu. Bekir Madan aklından geçen şiirleri bilgisayar programı ile yazıya dökmeye başladı. Zahmetli olsa da pes etmeyerek tam 36 şiire imza attı.

Çorum Belediyesi Engelli Eğitim Merkezi Bilgisayar Öğretmeni Emine Doğan, merkezde sosyal, kültürel ve mesleki kurslar verildiğini belirtti. Bekir Madan’ın bedensel engelliler için üretilen hi-switch ile bilgisayar kullanabildiğini ifade eden Doğan, “Bekir, bilgisayar kullanarak çok başarı işlere imza attı. Açık öğretim ile ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini tamamlayarak üniversiteyi kazandı ve şu anda Sosyal Hizmetler Bölümü birinci sınıf öğrencisi. 30’un üzerinde şiiri var. Tiyatro oyunu yazıyor. Yazdığı oyun engelli eğim merkezi öğrenciler tarafından sahnelendi. Son dönemde YouTube sayfası açtı. Videolar oluşturuyor, montaj yapıyor, şiirlerini YouTube sayfasından yayınlıyor. Birçok insan teknolojiyi kullanamazken Bekir teknolojinin bütün imkânlarından faydalanıyor.” dedi.

Çorum Belediyesi Engelli Eğitim Merkezi Sorumlusu Mustafa Salih Yüztgenç, “Bekir Madan serebral palsi yani kas hastalığı olan bir arkadaşımız. Bilgisayarda hi-switch ile yazı yazmasını denedik. Bu sırada Bekir’in edebiyata olan bir yeteneği olduğunu keşfettik. Şiir ve yazılar yazıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının desteklediği bir proje kapsamında tiyatro oyunu yazdı biz bu oyunu 3 defa sahneledik. Bekir Bizim elimizde bir kaynak. Bekir’den özel gün ve etkinliklerle ilgili şiir ve yazı yazmasını istiyoruz, hemen hazırlıyor. Her geçen gün kendini geliştiriyor. Bekir Madan adına sosyal medyada sayfa açtık. Ayrıca video kurgu-montaj yaparak bu eserlerini de kendi YouTube sayfasında yayınlıyor.” dedi.

Bekir Madan’ın şiirleri engelli eğitim merkezindeki arkadaşları tarafından seslendiriliyor. Bu şiirlerden biri olan “15 Temmuz” şiirini de merkezin öğrencilerinden Arap Murat Akkoyunlu, Çorum Web TV takipçileri için 15 Temmuz Şehitler Müzesi’nde okudu.

 

You may also like

More in Eğitim