Çorum Belediyesi öncülüğünde Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 19 Mayıs Atatürk’ü anma ve Gençlik Spor Bayramı etkinleri kapsamında düzenlenen online satranç turnuvasında dereceye girenlere ödülleri verildi.

Satranç turnuvasında dereceye girenler ödüllendirildi. Buhara Kültür Merkezi Spor Salonu’nda düzenlenen ödül törenine Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek, Gençlik ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer ve Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Kutlu da katıldı.

Online satranç turnuvasında heyecan sona erdi. Beş kategoride gerçekleşen turnuvaya 87 okul ve 17 spor kulübünden toplam 302 sporcu katıldı.

Ödül töreninde konuşan Gençlik ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer, Çorum’da sporun motorunun Çorum Belediyesi olduğunu belirterek her türlü sportif organizede kendilerine büyük destek veren Belediye Başkanına teşekkür etti.

Milli Eğitim Müdürü Abdullah Kodek ise Çorum’da Belediye ile spor taban birlikleri arasındaki diyaloğun son derece iyi durumda olduğunu söyledi.

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr.Mehmet Kutlu ise pandemi döneminde yapılan bu organizasyona katılan tüm sporcuları ve okulları tebrik ederek fakülte olarak bu gençleri üniversitelerinde görmekten mutluluk duyacaklarını söyledi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da satranç ödül töreninde yaptığı konuşmasında Çorum’un her alanda olduğu gibi spor tesisi anlamında da yeni bir döneme gireceğini söyledi. Kurum ve kuruluşlar arasında birlik ve beraberlik içinde diyaloğun yüksek olması halinde büyük başarılara imza atıldığını dile getiren Aşgın, “Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile yürüttüğümüz projeleri burada saymaya kalksam bitiremeyiz.” dedi.

Aşgın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mesela, Gülabibey ve Ulukavak’a yüzme havuzu temelleri kazıldı, süreç devam ediyor. İnşallah bu tesisleri en kısa sürede hizmete açacağız. İki tane nizami ölçülerde futbol sahası ve kulüplerimize ait odalar ile soyunma odaları, 500’er kişilik tribünlerin ihalesini yaptık; çalışmalar devam ediyor. Dört semt sahasından ikisi tamamlandı ikisinde yapım devam ediyor. Buna benzer birçok spor tesisini Çorum’a kazandırdık ve kazandırmaya devam ediyoruz. Bu çalışmalar bizlere büyük başarıların müjdesini veriyor.

Düzenlediğimiz etkinliklerden olan satranç sporu zekayı geliştiren stratejik hamleleri üreten bir branş. Gençlerimizin en çok buna ihtiyacı var. Gençler birlikte hepimizin düşünmeye fikir üretmeye ihtiyacımız var. Bu doğrultuda Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ve Hitit Üniversitesi ile birlikte bir protokol yaparak bu organizasyonu düzenledik. 87 okul ve 302 lisanslı sporcumuz bu turnuvaya katıldı. Böylesine bir dönemde bu rakamlara ulaşmak bizim açımızdan çok önemli bir başarıdır. Bu sporcularımızdan bir kısmı başarılı olsa da bizim nezdimizde turnuvaya katılan tüm sporcular başarılıdır.

Bundan sonra da genç kardeş, Genç Kadeş başlığı altında bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Buradan Çorumlu vatandaşlarımıza da bir müjde vermek istiyorum. Şehrimizde ilk kez yatılı imkanı da olan bir oba tarzında gençlik kampı yapıyoruz. Bu  gençlik kampımız bitmek üzere. Gençlerimiz orada gerekirse yatılı kalacak, gerekirse günü birlik giderek hem eğitim hem sportif aktivitelerinin tamamı ücretsiz olarak gerçekleştirebilecek. Çorum Belediyesi’nin sponsorluğunda Milli Eğitim Müdürlüğü, Gençlik Spor Müdürlüğü ve Hitit Üniversitesi ile işbirliğimizi devam ettirerek yeni bir aşamaya geçiyoruz.

Gençlik kampımız hayırlı olsun. Önümüzdeki haftalar içerisinde hep beraber gençlik kampımızın açılışını yapmış olacağız. Gençlerimiz sadece okullarda değil doğanın ve yeşilin içerisinde de eğitimlerini ve sportif faaliyetlerini sürdürecekler. Ben bu çalışmalarımızda emeği geçen tüm kurumlarımıza, mutfağında emeği geçen okul müdürlerimize şükranlarımı sunuyorum. Turnuvamıza katılan tüm sporcu kardeşlerimi de yürekten tebrik ediyorum.”

Konuşmaların ardından turnuvada dereceye girenlere ödülleri verildi.

Turnuvada dereceye giren isimler şu şekilde:

MİNİKLER A KATEGORİSİ: 1. Yusuf Mert Aytop, 2. Emir Fatih Rüzgar Karay, 3. Ali Çağal. MİNİKLER B KATEGORİSİ: 1. Metin Kürşat Kolcu, 2. Emir Kağan Kula, 3. Mehmet Emin Bal. KÜÇÜKLER KATEGORİSİ: 1. Zümra Çotur, 2. Muhammed Akif Mercan, 3. Ömer Faruk Karay. YILDIZLAR KATEGORİSİ: 1. Hakan Yücetürk, 2. Eyüp Ramazan Kaplan, 3. Yusuf Bal. GENÇLER: 1. Uğurcan Hatırlı, 2. Ebrar Gözde, 3. Muhammed Buğra Yağlı ve Alper Özdilli.

Okullararası düzenlenen satranç turnuvasında ise Minikler A Kategorisinde: 1. Bahçelievler İlkokulu, 2. Başöğretmen Atatürk İlkokulu, 3. İskilip Azmi Milli İlkokulu. Minikler B Kategorisinde: 1. Osmancık 75. Yıl Cumhuriyet İlkokulu, 2. Fatih Sultan Mehmet İlkokulu, 3. İskilip Azmi Milli İlkokulu. Küçükler Kategorisinde: 1. Necip Fazıl Kısakürek Ortaokulu, 2. İskilip Azmi Milli Ortaokulu, 3. 23 Nisan Ortaokulu. Yıldızlar Kategorisi: 1. 15 Temmuz Şehitleri Fen Lisesi, 2. 23 Nisan Ortaokulu, 3. Osmancık Ömer Derindere Fen Lisesi ve Yunus Emre Ortaokulu. Gençler Kategorisi: 1. Atatürk Anadolu Lisesi, 2. 15 Temmuz Şehitleri Fen Lisesi, 3. Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu Lisesi.

You may also like

More in Manşetler