TKDK Çorum İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer, Vali Mustafa Çiftçi’yi makamında ziyaret ederek 2020 yılında tamamlanan çalışmalar ile bugüne kadar yapılan hibe ödemeleri ve TKDK’nin 10.Başvuru Çağrı İlanıyla yapacağı desteklemeler hakkında bilgi verdi.

Ziyaret sonrasında açıklamalarda bulunan Vali Çiftçi şunları söyledi:

ÖDENEN HİBE 115,7 MİLYON LİRAYA ULAŞTI

“TKDK, tarım ve hayvancılık başta olmak üzere işleme ve pazarlama ile kırsal alan yatırımlarına yönelik 3 ana sektör ve bu ana sektörler altında yer alan 16 alt sektörde kırsalda birçok yatırıma yüzde 40 ile yüzde 70 arasında değişen oranlarda hibe vermektedir. Çorum’da bugüne kadar AB standartlarında, modern, verimli ve sürdürülebilir 817 projeye 115,7 Milyon TL hibe ödenmiştir. Bu projelerle 256,5 Milyon TL yatırım gerçekleştirilmiştir.

Covid-19 pandemisi ile mücadele ettiğimiz 2020 yılında, zorlu şartlar altında yürütülen titiz çalışmalarla yatırımların tamamlanması sağlanmış ve geçen yıllarda ödenen hibelerin oldukça üzerinde 71,8 Milyon TL yatırım tutarlı 174 adet projeye 26,3 Milyon TL rekor hibe ödemesi yapılmıştır.”

125 MİLYON AVROLUK DESTEK PAKETİ AÇIKLANDI

TKDK, 10. Başvuru Çağrı İlanıyla tarıma ve kırsala desteğini sürdürdü. 45 milyon avro hayvancılık, 80 Milyon Avro ise işleme-pazarlama sektörü yatırımlarına kullandırılmak üzere 125 Milyon Avro, yani 1 Milyar 125 Milyon TL hibe paketi için proje çağrısına çıktı.

Bu yeni hibe paketiyle süt, yumurta, kırmızı ve beyaz et üretimi ile süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, süt toplama merkezleri, et parçalama ve işleme tesisleri ile kesimhaneler, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması tesisleri ile meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve depolanması yatırımlarına destek sağlanacaktır.

Sektörüne göre değişmekle birlikte yatırımların 500 Bin Avro ile 3 Milyon Avroya kadar olan kısmı destek kapsamında olup, yapım işleri, makine-ekipman alımları, proje hazırlık giderleri ve görünürlük harcamaları, uygun harcama olarak kabul edilecektir.”

PROJESİ KABUL EDİLEN YATIRIMCI AVANS ÖDEMESİ ALABİLECEK

TKDK, yatırım ortamına katkıda bulunabilmek ve yatırımların hayata geçmesinde yatırımcının yükünü daha da hafifletmek adına, 2020 yılı Kasım ayında, avans ödemesi uygulamasına başladı. Bu başvuru çağrısı sonunda da projeleri kabul edilen ve TKDK ile sözleşme imzalama hakkı kazanan yatırımcılara, sözleşmeyle kabul edilen kamu katkısı tutarının azami yüzde 50’si gerekli teminatı sağlamaları durumunda avans olarak ödenebilecektir.

PROJELERİN TESLİM ZAMANINA DİKKAT EDİLMELİ

Çağrı takvimi hakkında da bilgi veren Vali Çiftçi; başvuruların 15 Şubat 2021 tarihinden itibaren kabul edilmeye başlanacağını, son teslim tarihinin hayvancılık yatırımları için 16 Mart 2021, işleme-pazarlama yatırımları için ise 23 Mart 2021 olarak belirlendiğini, çağrıya yönelik detaylı bilgiyi www.tkdk.gov.tr adresinden ya da 444 8 535 No’lu telefona ulaşarak edinebileceğini söyledi.

Projelerin son teslim zamanına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Vali Çiftçi, Çorumluları ve Çorum iline yatırım yapmak isteyenleri TKDK desteklerini takip etmeye ve faydalanmaya davet ederek, yatırımcıların il koordinatörlüğü yönetici ve personeliyle irtibat kurarak yatırımlarına yön vermelerinin menfaatlerine olacağını ve il koordinatörlüğünün her türlü desteği vermeye hazır olduğunu belirterek sözlerini tamamladı.

You may also like

More in Eğitim