Sungurlu’da yöresel olarak yetiştirilen on dilim kavununun markalaşması için ilk adım atıldı.

Sungurlu’da on dilim kavunun geleceği konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıda on dilim kavun yetiştiriciliğinin sorunları ve pazarlaması ele alındı. Çiftçilerin birlik ve beraberlik içerisinde pazarlama sorunlarının aşılacağı anlatıldı. Üretimden pazarlamaya kadar her türlü desteğin sağlanacağı ifade edildi. On dilim kavunun en büyük sorunlarından olan sulama, hastalık ve domuzun zararları değerlendirildi.

Bölge köylerinde yaşayan muhtarlar ve çiftçilerin de katıldığı toplantıda üretimde yaşanan sorunlar dinlendi, pazarlama sıkıntıları ile ilgili görüş alışverişinde bulunuldu. Sungurlu’da Kavşut, Çadırhüyük, Çayyaka, Tokullu, Karaçay, Yörüklü, Kemallı, Çayan, İnegazili, İmirli köylerinde her yıl ortalama 20-25 bin dekar araziye on dilim kavun ekimi yapıldığı hatırlatılarak Sungurlu ile özdeşleşen on dilim kavunu yıllık 15-20 bin ton üretildiği dile getirildi. En önemli öncelik olan pazarlama sorununu çözmek adına ziraat odası ile birlikte bir üretici birliği oluşturulması, ayrıca yetiştirme aşamasında organik üretime geçilerek hem sağlıklı hem de yüksek kazanç sağlayacak şekilde üretim planlaması yapılması konuları değerlendirildi. 2 yıl içerisinde yapılacak çalışmalarla tamamen organik olarak on dilim kavun üretilmesi planlandı.

On dilim kavunun toprağı yormadığını, münavebede diğer ürünlere de fayda sağladığını ve yetiştiriciliğinin teşvik edilmesi gerektiğini belirten Çorum İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, “Bu kavunun münavebede iyi bir bitki, iyi bir çeşit ve iyi bir yöntem olduğunu sizlerle beraber gösterelim. Pazarlama ile ilgili bir altyapıyı nasıl oluşturabiliriz, bununla ilgili nasıl çalışma yapabiliriz düşüncesiyle hem burada yerinde ziyaret edelim hem de üreticiler olarak sizlerle bunları konuşalım istedik. Birliktelik sonrasında bir kavun üreticileri birliği ya da kavun kooperatifinin gerekli olacağını düşündüklerini, yatırım için böyle bir organizasyonun şart olduğunu belirtti. Bunu ancak bir kooperatif ya da bir birlik rahatlıkla başarabilir.” dedi.

Vali Yardımcısı Recep Yüksel de Sungurlu ilçemizde yetişen on dilim kavunun kabuğunun ince olması, görüntü ve lezzet bakımından tatlı olması dolayısıyla tüketicilerin öncelikle tercih ettiği bir kavun çeşidi olduğunu söyledi. On dilim kavun, bölgemiz için önemli bir ürün olması dolayısıyla coğrafi işaretleme için gerekli başvuruların yapıldığını söyledi. Yazlık bir çeşit olan on dilim kavunun kısa sürede pazarlanma süresinin kısa olduğunu belirten Yüksel, “Bu yüzden çiftçilerimize bir üretici örgütü kuruluşu için çalışmalarımızı hızlandırılmış bulunmaktayız.” şeklinde konuştu.

Toplantıya Vali Yardımcısı Recep Yüksel, Sungurlu Kaymakamı Fatih Görmüş, Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, Ziraat Odasi Başkanı Mehmet Sayan, Sungurlu İlçe Tarım ve Orman Müdürü Musab Altun, Sungurlu Ziraat Odası Başkanı Ramazan Kelepircioğlu, İl Genel Meclis Üyeleri Mehmet Kaplan, Alaattin Tosundereoğlu, Ercan Şahin, siyasi partilerin temsilcileri ve köy muhtarları katıldı.

You may also like

More in Ekonomi