Aşgın “Şehrin Kültür Turizmine ve Ticaretine Önemli Katkılar Sağlayacak”

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın seçim dönemi taahhütleri arasında yer alan “Bedesten” projesinin ihalesi gerçekleştirildi.

Çorum’un silüetine önemli katkılar sağlayacak olan bedesten ve yer altı otoparkı projesinin ihalesi yapıldı. Turgut Özal İş Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşen ihaleye 5 firma katıldı. Yaklaşık maliyetin 35 Milyon 675 Bin 388 TL olduğu ihalede en düşük teklif 26 Milyon 930 Bin TL ile verildi.

Bedesten’in Türk ticari hayatında önemli bir yer sahip olduğunu, adeta ticaretin kalbi olduğunu vurgulayan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, 1580 tarihli bir belgede de Çorum’da bir bedestenin bulunduğunu bildiklerini ve Çorum’un silüetine önemli katkılar sağlayacak böyle bir yapıyı Çorum’a kazandıracaklarını söyledi.

Bedesten projesinin Çorum’la özdeşleşecek, Çorum’un marka değerine önemli katkı sağlayacak bir proje olduğunun altını çizen Başkan Aşgın, “4 bin 300 m2 arsaya yapacağımız bedesten, 12 bin m²’lik inşaat alanında sahip olacak. Bedesten içerisinde alt ve üst katlarda toplam 25 dükkân yer alacak.” dedi.

Bedestenin şehrin kültür turizmine ve ticari potansiyeline de önemli katkılar sunacağına inandığını belirten Aşgın, “Seçim dönemi verdiğimiz tüm sözlerimizi bir bir yerine getiriyoruz” dedi.

Başkan Aşgın, İnayetullah Camii yanında inşa edilecek olan bedestenin altına da 245 araçlık yer altı otoparkı yapacaklarını söyledi. Aşgın, “Yapacağımız bu çalışmayla bölgedeki otopark sorununa da önemli oranda çözüm getirmiş olacağız.” diye konuştu.

You may also like

More in Gündem