Çorum Belediyesi, tarihi çeşmelerin restorasyonu için harekete geçti. Belediye, kent merkezindeki 7 tarihi çeşmeyi restore ederek suyu akar hale getirecek.

Eski mahalle kültürünün önemli örneklerinden olan sokak çeşmeleri aslına uygun şekilde tekrar kullanılacak. Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, 7 farklı noktada bulunan tescilli sokak çeşmelerinin restore edildikten sonra hizmete sunulacağını kaydetti.

Yaptıkları incelemelerde bu tescilli çeşmelerin sularının akmadığını ve çok kötü durumda olduklarını gördüklerini belirten Başkan Aşgın, “Şehir merkezimizde bulunan bu çeşmeler için restorasyon projeleri hazırladık. Bu çeşmelerden birisi şu an müzenin bahçesinde bulunmakta. Bu çeşmeyi onaylı restorasyon projesine göre Recep Tayyip Erdoğan Caddesi’ne taşıyacağız. Bu çeşmelerden diğeri Maraz Hatça Çeşmesi, bir apartman önünde kötü durumda bulunuyor. Bu çeşmeyi de Şeyh Eyüp Sokakta  Velipaşa Konağı’nın hemen yanına taşıyacağız. Diğer tüm çeşmeleri yerlerinde aslına uygun olarak onarımını yapacağız” dedi.

You may also like

More in Gündem