Balıkesir’in Edremit ilçesinde Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesi isminin mezun öğrencilerin kurduğu dernek yönetimi tarafından  değiştirilmeye çalışılmasına Çorum Şehit Aileleri Derneği Başkanı Galip Deniz sert tepki gösterdi.

Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmenin isminin okuldan kaldırılmasına yönelik girişimi ve bununla ilgili açılan davayı Çorum Şehit Aileleri Derneği ve bir şehit babası olarak kınadığını dile getiren Galip Deniz, dernek yönetimindeki şahsın “bedavadan nam salınmaz” ifadesininşehit ailelerini üzdüğünü ve şehitlerimizin de manevi şahsiyetlerine bir hakaret” olduğunu dile getiren Deniz, “Oraya giden hiçbir evladımız nam salmak için gitmiyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin birliği, beraberliği için yeni nesiller yetiştirmek, sağlık dağıtmak, asayişi ve güvenliği sağlamak için gitmektedir. Bu uğurda şehit olmaya da canla, başla koşarak giden evlatlarımız var. ‘Bedavadan nam salınmaz’ gibi yakışıksız ifadenin kullanılması şehitlerimizin de manevi şahsiyetlerine bir hakaret olsa gerek. O şahsa şunu söylemek istiyorum; Bugün Şehit Aybüke öğretmene kurşun sıkan hainlerin sizlerden farklı olmadığını düşünüyorum. Sizler de aynı düşüncedesiniz ki bir şehidin isminden rahatsız olacak kadar, bir şehidin isminden huzursuz olacak kadar maalesef dengenizi kaybetmiş, hassasiyetini ve vicdanını kaybetmiş insanlar olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

Türk Milleti’nin hassas noktalarıyla ve değerleriyle uğraşılmaması çağrısında bulunan Deniz, “Kendinize uğraşacak başka meşgaleler bulun. Okulun kurulmasında imece usulü yaptırıldı. Sanki özel okul yaptırılmış gibi bir tabir kullanılıyorsunuz. Buna da çok üzüldük. Okul yapılmış ve Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edilmiş. Okul devletin okulu değil diyerek nasıl böyle bir mantıksızca hareket ediyorsunuz bunu da anlamış değiliz. O dönemde bu okulu yaptıranlar devletin vermiş olduğu bütün haklardan ve imtiyazlardan faydalanmışlar okulu da Milli Eğitim Bakanlığımıza teslim etmişler. Milli Eğitim Bakanlığımız da şehit öğretmenimizin ismini oraya layık görmüş ve vermiş. Bu sizde ne gibi bir huzursuzluğu sebep oldu anlamış değilim. Şehit Aybüke öğretmenin okula isminin verilmesi bizim için bir onurdur, gururdur. Bu isim, bir şehit ismi sizi neden bu kadar rahatsız ediyor? Anlamış değilim.” diye konuştu.

You may also like

More in Gündem