Şehitlerimize Yakışır Bir Proje Çorum’a Kazandırılacak

Çorum Şehitliği’nde kapsamlı onarım çalışması devam ediyor. Çorum Belediyesi tarafından ihalesi yapılan projede büyük bir yol alındı. Çalışma tamamlandığında vatan uğruna can veren şehitlerimize yakışır bir proje şehrimize kazandırılmış olacak.

Çorum Şehitliğinin kapsamlı olarak onarılabilmesi için Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi arasında protokol imzalanmıştı. Çorum Şehitliği konusunda oldukça hassas davranan Çorum Belediyesi, onarım ve bakım çalışmasını üstlenerek kolları sıvadı.

Çorum Belediyesi’nin hazırladığı projeye İçişleri Bakanlığı da 1 Milyon TL’lik hibe desteği sağladı. 1 Milyon 986 Bin TL + KDV bedelle ihalesi yapılan proje için yüklenici firma tarafından çalışmalar başlatıldı.

Proje kapsamında şehitlik alanı içinde yıpranmış tüm zemin kaplamaları ve bahçe duvar kaplamaları yenilenecek, asker heykeli ve şehitlik anıtının bakımları yapılacak. Şehitlik alanında bulunan Anı Evi’nde de kapsamlı olarak tadilat yapılarak basılı ve dijital görsellerle şehitlerimizin hatıraları yaşatılacak.

Peyzaj çalışmalarının da yapılacağı alanda yeşil alan sulamaları yenilenerek tam otomatik sulama sistemine çevrilecek. 7 bin 710 m² şehitlik içi onarımı 2 bin 290 m² otopark alanı olmak üzere toplamda 10 bin m2 alanın düzenlemesi yapılacak.

Şehitliğe ziyarete gelen kişilerin bekleyebileceği, içerisinde ikram yapılabilecek bekleme binası ile şehitliğin güvenliğinin sağlanabilmesi için de güvenlik binası inşa edilecek. Ayrıca şehitlik alanı içine mescit binası, abdesthaneler ve bebek bakım odasının bulunduğu bir bina da yapılacak.

 

Çorum Belediyesi’nin şehitlikle ilgili çalışması şehit ailelerini de oldukça mutlu etti. Şehitlikte yapılan bakım çalışmasını Çorum Web TV’ye değerlendiren Şehit Aileleri Derneği Başkanı Galip Deniz, Çorum Belediyesi’ne teşekkür etti.

You may also like

More in Gündem