Sonbahar Yağışları 2020’de Yarı Yarıya Azaldı

Sonbahar, geçen yıl yağışların en fazla azaldığı mevsim olarak kayda geçerken yağışlarda normaline göre yüzde 53, 2019’a göre yüzde 11 düşüş meydana geldi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün 2020 yılı verilerinden yapılan derlemeye göre yağışlar geçen yıl genelinde normaline göre yüzde 12,9, bir önceki yılın yağışlarına göre ise yüzde 14,5 azaldı.

Çorum son 40 yılın en düşük yağışını aldı

Kırıkkale, geçen yıl en az, Rize ise en çok yağış  alan il oldu. Bölgelere göre ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yağışlar normali civarında, diğer bölgelerde normalinin altında gerçekleşti. Marmara ve Ege bölgeleri 2008 yılı kuraklığından beri en düşük yağışı aldı. Karadeniz geçen yıl en yağışlı, İç Anadolu ise en az yağış alan bölge oldu. Oransal olarak en fazla azalma ise yüzde 21 ile Ege ve İç Anadolu bölgelerinde gerçekleşti.

Kış ve ilkbahar yağışları normallerin üzerinde oldu

Ülke genelinde kış ve ilkbahar yağışları normallerinin üzerinde görülürken özellikle sonbahar yağışlarının normalinin çok altında kalması ve yarı yarıya azalması dikkati çekti.

Kışın yağışlar, normaline göre yüzde 14 artarken bir önceki yılın kış yağışına göre yüzde 20 azalma meydana geldi.

İlkbaharda yağışlar 2020’de normaline göre yüzde 11 ve 2019 ilkbahar yağışına göre yüzde 15 artış gösterdi.

Yazın yağışlar, normaline göre yüzde 8 artarken bir önceki yılın yaz mevsimine göre yüzde 26 azaldı.

Sonbahar yağışlarında ise normaline göre yüzde 53, 2019’a göre yüzde 11 azalma oldu. Bu mevsimde tüm bölgelerin normallerinin altında yağış aldığı gözlendi. Ege ve Karadeniz bölgelerinde ise son 40 yılın en az yağışlı sonbaharı yaşandı.

You may also like

More in Manşetler