Çorum, Yüzde 215 Artışla 37 Milyon Dolarlık İhracata İmza Attı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), mayıs ayı dış ticaret verilerini açıkladı. TİM Başkanı İsmail Gülle, 68 ilin ihracatını artırdığını, 3 ilin ise rekor kırdığını bildirdi. İhracatı ile dikkat çeken illerden birisinin de Çorum olduğu açıklandı. Çorum’un yüzde 215 artışla 37 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiği belirtildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Ticaret Bakanı Mehmet Muş‘un katılımıyla mayıs ayı geçici dış ticaret verilerini, Ankara’da düzenlediği toplantıyla açıkladı.

TİM Başkanı İsmail Gülle, “Mayıs ayı ihracatımızla beraber, Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ocak-mayıs dönemi ihracatını da gerçekleştirmiş olduk. Son 12 ayda 193 Milyar 267 Milyon Dolar ihracat gerçekleştirerek, yıllık ihracat hedefimiz olan 184 Milyar Doların üzerinde bir seviyeye eriştik. İnşallah, 200 Milyar Dolarlara hep birlikte ulaşacağız” dedi.

ÇORUM’UN İHRACAT RAKAMI TİM’İN DİKKATİNİ ÇEKTİ

Muğla, Karabük ve Burdur tarihlerinin en yüksek aylık ihracatını, mayıs ayında gerçekleştirdiğini aktaran Gülle, şöyle devam etti:

68 ilimiz ihracatını artırdı. Bu başarılı performans için tüm illerimizi tebrik ediyorum. Mayısta, en çok ihracat gerçekleştiren ilk 3 ilimiz sırasıyla; yüzde 72 artışla 6 Milyar 577 Milyon Dolarla İstanbul, yüzde 104 artışla 1 Milyar 174 Milyon Dolarla Bursa, yüzde 81 artışla 1 Milyar 128 Milyon Dolarla Kocaeli oldu.

En dikkat çekici artışlar; yüzde 413 artışla 27 Milyon Dolara ulaşan Rize, yüzde 241 artışla 41 Milyon Dolar ihracat yapan Osmaniye ve yüzde 215 artışla 37 Milyon Dolarlık ihracata imza atan Çorum oldu”.

İş günü sayısı düşmesine rağmen en yüksek ikinci mayıs ayı ihracatı

Genel Ticaret Sistemi’ne (GTS) göre, mayıs ayında ihracat bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 65,5 artışla, 16 Milyar 480 Milyon Dolara ulaştı. Nisan ayı ile beraber son beş ayı üst üste rekorla kapatan ihracat ailesi, geçtiğimiz ay bayram ve hafta sonu tatillerinin iş günü sayısını düşürmesi ve tam kapanma tedbirlerine rağmen tüm zamanların en yüksek ikinci mayıs ayı ihracatını gerçekleştirdi. Türk ihracatçı, bu yılın ocak-mayıs döneminde ise geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 38,3 artışla 85 Milyar 220 Milyon Dolarla Cumhuriyet tarihinin en yüksek ilk 5 aylık ihracatına imza attı. Son 12 ayda, bir önceki aynı döneme göre, yüzde 16,6 artışla 193 Milyar 267 Milyon Dolarlık ihracata imza atan ihracat ailesi, 200 Milyar Dolarlık hedefe emin adımlarla ilerlendiğini gösterdi.

“İhracatçımızın hızla aşılanması önem arz ediyor”

Mayıs ayı ihracat rakamlarını değinmeden önce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı normalleşme döneminin Türkiye ve ülke ihracatına hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulunan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Haziran ayında inşallah hızlı bir aşılama kampanyasıyla beraber, normalleşme hız kazanacak. Bu noktada, ihracat ailesi dünyanın birçok noktasıyla doğrudan teması olması nedeniyle risk altında. Ayrıca, önemli pazarlarımızın aşı pasaportu uygulamasına başlamış olması, pazara erişimi noktasında çeşitli sorunları beraberinde getirmektedir. İhracat ailemiz, hükümetimizden, bu minvalde, aşılama programında öncelikli gruplar arasına dahil edilmeyi talep etmektedir. Özellikle yeşil pasaport hamili ihracatçılarımızın seyahatlerinde problem yaşamaması adına hızla aşılanması önem arz etmektedir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, tüm hükümetimize, pandemi dönemi boyunca ihracat ailesine vermiş oldukları desteklerden ötürü şükranlarımı sunuyorum” dedi.

You may also like

More in Ekonomi