Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde COVİD-19 Hastalarını İzleme Polikliniği Kuruldu. Koronavirüsü atlatan kişiler bu merkezde izlenerek hastalık sonrası oluşan rahatsızlıklarının tedavi ve takibi yapılıyor. Merkezde görevli doktorlar Çorum Web TV’ye açıklamalarda bulundu. 

Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de koronavirüsün görüldüğü günden itibaren bu hastalıkla mücadele için planlı ve programlı bir şekilde çalışma yürütülüyor. COVİD-19 sonrası izleme merkezi de bunlardan biri. Türkiye’de bazı pilot illere kurulan tedavi merkezi bir süre önce Çorum’da da hayata geçirildi. İzlem polikliniğinde COVİD hastalığını atlattıktan sonra oluşan hastalıkların tedavi ve takibi yapılıyor.

COVİD-19 enfeksiyonu geçirmiş kişilerde, solunum sistemi, kalp ve damar sistemi, nörolojik ve psikolojik sorunlar başta olmak üzere önemli komplikasyonlar gözleniyor. Özellikle koronavirüsü ağır geçirmiş hastalar, 3-6 aylık süreç içerisinde izleniyor.

Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi COVİD Sonrası Polikliniği’nin sorumlu hekimlerinden Dr. Melisa Ünalan, COVİD geçiren hastaların kontrol ve takiplerini bu poliklinikte yaptıklarını bildirdi. Koronavirüsü atlatan bazı kişilerin sonraki dönemde bazı sorunlar yaşadıklarını dile getiren Ünalan, hastaların en çok yorgunluk, halsizlik, güç kaybı, nefes darlığı şikâyetleri ile geldiklerini açıkladı.

Dr. Melisa Ünalan, COVİD geçiren hastaların beslenmelerine dikkat etmelerini, sigaranda uzak durmalarını, maske ve mesafeye dikkat etmelerini önerdi. COVİD geçiren bir kişinin yeniden hastalanabileceğine dikkat çeken Ünalan,  “Çok sıklıkla olmasa da ikinci defa koronavirüs hastalığı geçirenlerle de karşılaşıyoruz.” dedi.

COVİD-19 hastalarını izleme merkezi bünyesinde COVİD sonrası hastaların tedavisi için yataklı serviste bulunuyor. Serviste sürekli olarak 10 – 15 hastanın tedavisi devam ediyor.

Post COVİD servisinde görevli İç Hastalıları Uzmanı Dr. Zuhal Dağ, hastaların COVİD’e bağlı etkilerinin değerlendirildiği serviste yatış verilen hastaların takibini ve tedavisini yaptıklarını açıkladı.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kliniği Doktoru Şengül Üçer de, yaygın olarak kas ağrıları psikiyatrik rahatsızlıklar ve solunum sıkıntısı dolayı hastaların başvurduğunu söyledi. Bunu yanı sıra COVİD-19 sonrası kan pıhtılaşması, damar tıkanıklığı ve kalp krizi gibi sonuçlarında sıklıkla görüldüğünü açıkladı.

Merkeze çağrılan ve tetkikleri yapılan vatandaşlardan Hanefi Bezgin de 1,5 ay önce yakalandığı COVID-19’u ağır bir şekilde geçirdiğini ifade etti. Koronavirüs geçirdikten sonra solunum sıkıntısı nedeniyle hastaneye başvurduğunu belirten Bezgin, burada tedavisinin yapıldığını söyledi.

You may also like

More in Gündem