Modern Hayvan Pazarını 25 il Aktif Olarak Kullanıyor

Çorum Belediyesi tarafından işletilen Hayvan Pazarı, bölgeye hitap eden modern bir pazar haline geldi.  9 bin hayvan kapasiteli Pazarı 25 il aktif olarak kullanıyor.Halk Et Kombinesi Mezbahası ise günlük 750 hayvan ­kesimi ve soğuk hava deposu ile tam donanımlı bir kompleks haline geldi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın Halk Et Kombinesi bünyesindeki hayvan pazarı ve mezbahanın faaliyetleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Hayvan pazarının toplam 9 bin hayvan kapasiteli bölgesel bir pazar olduğunu dile getiren Başkan Aşgın, hayvancılığın gelişmesi noktasında bu tür tesislerin çok önemli olduğunu vurguladı.

Şehir dışından gelen ve birkaç gün Çorum’da kalması gereken hayvanlar için 160 büyükbaş, 200 küçükbaş hayvanın kalabileceği hayvan oteli ve hayvan sahiplerinin konaklamaları için 3 odalı pansiyon bulunduğunu dile getiren Aşgın, 25 ilin aktif olarak kullandığı bölgesel bir pazar haline geldiğini belirtti.

Çorum Et Kombinesi mezbahasında da günlük 500 küçükbaş, 250 büyükbaş hayvan ­kesimi yapılabildiğini belirten Başkan Aşgın,  kesimhane ve soğuk hava deposu ile tam donanımlı bir kompleks olduğunu açıkladı.

Mezbahada 85 tonluk günlük taze et depolama alanı bulunduğunu ifade eden Aşgın, “Kesimi yapılan etler, 650 metreküplük soğuk hava deposunda hijyenik bir ortamda soğuk zinciri bozulmadan saklanabiliyor” dedi.

Halk Et Kombinası’nın BELTAŞ tarafından işletilmesiyle ilgili CHP tarafından açılan dava da sonuçlandı. Başkan Aşgın, hukuka aykırı bir işlem olmadığının mahkeme kararı ile tescillendiğini açıkladı.

Başkan Aşgın, Halk Et Kombinası’nın resmi açılış töreninin Tarım ve Ormancılık Bakanı Bekir Pakdemirli’nin katılımıyla önümüzdeki günlerde yapacaklarını duyurdu.

Başkan Aşgın mezbahanın çalışmalarına destek veren AK Parti Çorum Milletvekillerine ve Tarım İl Müdür Orhan Sarı’ya da teşekkür etti. Aşgın “Tarım İl Müdürlüğü ile yaptığımız protokolle, şartlı kesimler Avrupa standartlarında ve son derece donanımlı olan bizim mezbahamızda yapılıyor” dedi.

You may also like

More in Eğitim