Korona İle Mücadelede Merak Edilenler Çorum Web TV’de

Pandemi sürecinde olağanüstü bir mücadele sergileyen ve en riskli görevi yerine getiren filyasyon ekipleri, virüse ‘dur’ demek için gece-gündüz fedakârca çalışmaya devam ediyor. Çorum İl Sağlık Müdürlüğü’nde 400 sağlık çalışanından oluşan 200 filyasyon ekibi, salgının önüne geçebilmek için insanüstü bir çaba gösteriyor.  Çorum Web TV olarak Covid-19 ile mücadelede şehrimizdeki son durumu ve filyasyon ekiplerinin çalışmalarını sizler için derledik.

Salgınla mücadelesinde mesai kavramı gözetmeksizin görevlerini sürdüren sağlık çalışanları, Kovid-19 hastalarını iyileştirmek için fedakarca mücadele veriyor.

Vakaların tespit edilmesi ve sürecin yönetilmesi konusunda çok önemli bir görev üstlenen filyasyon ekipleri, salgının kontrol altında tutulmasını ve hastalığın erken dönemde tedavisine başlanabilmesi konusunda hayati öneme sahip. Çorum’da filyasyon ekibinde görev alan personel sayısı yaklaşık 400’e ulaştı. Çorum İl genelinde 200 ekip sahada çalışma yapıyor.

Filyasyon ekibinden sorumlu Çorum İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Ahmet Barış Çorum Web TV’nin sorularına cevap verdi. Barış, koronavirüs ile mücadelenin en önemli boyutunun filyasyon olduğunu söyledi. Barış “Filyasyon çalışmalarındaki temel hedefimiz saflının kaynağına ulaşmak ve kontrol altına almaktır” dedi.

Çorum’da son dönemde vaka sayılarında düşüş olduğunu belirten Barış, bu sürecin bir an önce sona ermesi için vatandaşların pandemi kurallarına uymalarını istedi.

“Pandemi Eylem Planı” kapsamında Çorum İl Sağlık Müdürlüğü bünyesinde kurulan filyasyon merkezi ekipleri, Covid-19 vaka sayısının günden güne azalmasının önemli rol oynuyor.  Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Uzman Dr. Emin Rençber, filyasyon çalışmaları hakkında bilgiler verdi.  Testi pozitif çıkan hastalara en kısa sürede ulaşarak tedavileri süreçlerini takip ettiklerini belirtti.

Filyasyon ekipleri, pozitif çıkan vakalara giderek hastanın durumu hakkında bilgi alıyor. Hastanın ek hastalığı olması durumunda uzman hekimlere başvurarak hasta kişiye ilaçları veren ekipler, aynı zamanda pozitif olan vakanın temas ettiği kişileri de sisteme dahil ederek onları da takibe alıyor.

Risk altındaki kişilerin takibini yapan ekipler gün boyunca gelen çağrılara da cevap veriyor. Çağrı merkezinde görevli personel, vatandaşların sorularına cevap verirken gerektiğinde filyasyon ekibini vaka adreslerine yönlendiriyor.

Çorum’da koronavirüs test sonuçları pozitif çıkan vatandaşlar ilk olarak il sağlık müdürlüğü bünyesinde kurulan birimdeki hekimler tarafından telefonla aranarak bilgilendiriliyor.

Daha sonra filyasyon ekipleri pozitif olan vakaların evine gidiyor. Koruyucu kıyafetleri ile kapı kapı gezen ekipler, koronavirüs hastaları ve temaslıların takibini yapıyor. Filyasyon ekipleri, korona virüs test sonuçları pozitif çıkan hastanın bilgilendirilmesi ve temaslı kişilerin belirlenmesi için canla başla görev yapıyor.

You may also like

More in Eğitim