Türkiye’de İlk Olan Grafen Üretim Tesisi, Bakan Varank’ın Katıldığı Törenle Açıldı

Çorumlu iş adamı Ahmet Ahlatcı, yaptığı büyük yatırımla bir kez daha adını duyurdu.  Ahlatcı’nın sahibi olduğu ve Türkiye’de ilk olan Grafen seri üretim tesisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da katıldığı törenle hizmete açıldı.

Ahlatcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatcı’nın sahibi olduğu Nanografi firması bünyesinde Grafen üretim tesisi açıldı. Törene katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank,  “Türkiye’nin ilk grafen üretiminin yapılıyor olması gurur verici.” dedi.

Türkiye’nin bu tesisin kapasite büyüklüğü ile birlikte dünyanın en büyük grafen üreticisi durumuna geleceğine inandığını kaydeden Bakan Varank, Çorumlu iş adamı Ahmet Ahlatcı’yı tebrik etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İvedik OSB’de Nanografi firmasının Grafen Seri Üretim Tesisi’nin açılış töreninde yaptığı konuşmada fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikleriyle büyük yankı uyandıran grafenin, insanlık tarihinin en büyük malzeme buluşlarından biri kabul edildiğini belirtti.

Çelikten 200 kat daha mukavemetli, bakırdan yüzlerce kat daha iletken, esnek ve hafif bir malzeme olan grafenin sanayinin birçok alanında kullanıldığını aktaran Varank, grafenin tek atom kalınlığında 2 boyutlu bir nanomalzeme olarak nanoteknolojinin en kritik bileşenlerinden biri olarak gösterildiğini dile getirdi.

Ultra hızlı şarj edilebilen bataryalar yolda 

Varank, bu ürün sayesinde yapılabileceklere değinerek, “Grafen sayesinde daha uzun ömürlü malzemeler, ultra hızlı şarj edilebilen bataryalar, daha hızlı ve hafif uçaklar, vücuttaki nöronlara bağlanabilen biyonik cihazlar üretilebilecek, korozyon, ısınma ve iletim sorunlarına da çözümler getirilebilecek.” dedi.

Türkiye'nin ilk grafen seri üretim tesisi açıldı

“Tesiste yurt dışına bağımlılık bulunmuyor”

Grafenin üretiminin kolay olmadığına dikkati çeken Varank, Grafen Konseyi’nin yayımladığı “2020 Grafen Araştırma Raporu”na göre, sektörün karşılaştığı sorunların başında maliyet, seri üretim kabiliyeti, standart ve sertifikasyon problemlerinin geldiğini aktardı.

Varank, çevreci bir model oluşturulması, uygun üretim ve maliyet yönetimine sahip olunmasının da zorluklar arasında yer aldığına dikkat çekti:

Özgün yöntemle standartlara uygun seri üretim

“Bu zorluklar nedeniyle grafen, dünyada en çok Ar-Ge yatırımı yapılan ürünlerden birisi. Nanografi firmamız, bu olağanüstü malzemenin hem özgün bir yöntemle hem de standartlara uygun bir şekilde seri üretimini gerçekleştirdi. Bugün açılışını yaptığımız yatırımla Türkiye, grafeni seri üretebilen 10 ülkeden biri konumuna geliyor. Çevre dostu yöntemlerle, düşük maliyetli ve endüstriyel boyutta üretim yapacak bu tesis, kapasitesiyle dünyanın en önemli grafen üretim merkezlerinden biri olacak.

Yabancı bir şirketin üretim lisansına bağlı olmadan, kendi kaynaklarımızla grafeni üretebiliyor olmamız, ülkemiz adına gurur verici. Firmamızın Ar-Ge çalışmaları ve yatırımlarla edindiği yetkinlik ülke sınırlarımızı da aştı. Dünyanın en iyi üniversite ve araştırma merkezleriyle iş birliklerine, küresel şirketlerle tedarik sözleşmelerine ve ihracata dönüştü. Öyle ki bu tesis ürettiği grafen destekli endüstriyel ürünleri şimdiden 80’den fazla ülkeye ihraç ediyor.

Türkiye'nin ilk grafen seri üretim tesisi açıldı

“Farklı desteklerle firmanın yanında olduk”

Farklı desteklerle Nanografi firmasının yanında olduk. Bugün açılışı yapılan tesis2018’de KOSGEB’in teknoyatırım programı kapsamında projelendirildi.

Yaklaşık 4,5 milyon lira destek sağlanan tesis kamu-özel sektör dayanışmasının güzel bir örneği olarak 2020 yılı sonunda üretime geçti. Grafen başta olmak üzere ileri malzeme teknolojileri alanında yapılacak Ar-Ge çalışmalarına da destek olacak tesis, rekabetçi ürünlerin geliştirilmesine Türkiye’de ve dünyada öncülük edecek.”

“Grafen katkılı balistik plaka siparişi”

İlk siparişlerin de geldiğine dikkat çeken Varank, talebe özel grafen destekli uygulamaların da önününün açıldığını vurguladı:

“Geliştirilen ürünlerin ticarileşmesine ve ilk siparişlerin alınmasına da tanıklık ediyoruz. Savunma Sanayii Başkanlığımızın grafen katkılı balistik plaka siparişi, Goodyear, Petlas gibi global lastik üreticilerinin iş birliği görüşmeleri bunlardan bazıları. Bu yatırımın büyük getirilerini önümüzdeki dönemde eminim çok daha fazlasıyla göreceğiz. İnşallah gerçekleştirdiği ihracatla, sağladığı katma değer ve istihdamla ülkemizin cari dengesine ve rekabetçi gücüne önemli katkılar sağlayacak.”

Türkiye'nin ilk grafen seri üretim tesisi açıldı

“Grafenin daha pek çok alanda kullanılmasını bekliyoruz”

TÜBİTAK aracılığıyla, Sanayi Ar-Ge ve KOBİ Ar-Ge destekleme programları kapsamında ileri malzeme ve nanoteknolojiyle ilgili projelere 2 milyon liraya kadar destek verdiklerini belirten Varank TÜBİTAK’ın bu programı kapsamında 2002’den bugüne sadece bu alanda 645 projeye 440 milyon lira kaynak aktardıklarını dile getirdi.

TÜBİTAK’ın yürüttüğü Avrupa Birliği Ufuk 2020 Programı kapsamında grafen ve ileri teknoloji malzemeleri alanında 22 projeye AB ile birlikte yaklaşık 7 milyon euro destek sağlandığını söyleyen Varank, “Gelecek dönemde grafenin daha pek çok alanda kullanılmasını, daha fazla ticarileşmesini bekliyoruz. Kullanım arttıkça, ürün standardı faaliyetleri ve grafen üreticilerinin lisanslanması hususları daha da önem arz edecek. Hem Ar-Ge aşamasında hem de ticarileşme aşamasında uyguladığımız destek mekanizmalarıyla siz girişimcilerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz” dedi.

“Bölgenin en büyük hacimli nanoteknoloji yatırımı”

Nanografi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ahlatçı da Grafen Seri Üretim Tesisi’nin Türkiye’nin ilk, bölgenin ise en büyük hacimli nanoteknoloji yatırımı olacağını söyledi.

Bu yatırımla yıllık grafen üretimlerinin 100 tonun üzerine çıkacağını vurgulayan Ahlatçı, “Kurduğumuz üretim hattı dünya genelinde grafen üretiminin zorluklarının çözüldüğü, standart kaliteyle kullanıcı dostu bir modele sahiptir. Bunu ihtiyaç halinde hızlı şekilde çok daha büyük hacimlere göre ulaşılabilir şekilde tasarladık.” dedi.

Ahlatçı, 2019’da Ulusal Bor Enstitüsü ile grafen ve bor katkılı ülkenin ilk özgün lityum iyon batarya Ar-Ge projelerini başlattıklarına dikkati çekerek, çok güzel sonuçlar aldıklarını ve bunu yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacaklarını duyurdu.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapıldı ve Bakan Varank, tesisin açılışını gerçekleştirdi.

You may also like

More in Ekonomi