Çorum’da 122 Bin Kişi Aşı Oldu 

Çorum Valiliği, iki haftalık tam kapanma döneminde Çorum’da vaka sayılarının yaklaşık % 75 oranında düştüğünü açıkladı. Bu dönemde aşı çalışmaları da hız kazanırken, Çorum’da aşı olan kişi sayısı 122 bine ulaştı.

Tam kapanma sürecinde alınan tedbirler vaka sayılarına olumlu yansıdı. Vali Mustafa Çiftçi 2 haftalık tam kapanma döneminin bilançosunu açıkladı. Buna göre,  ilimizde etkin bir şekilde gerçekleştirilen denetim faaliyetleri, sürdürülen aşılama ve filyasyon çalışmaları ile vaka sayımız yaklaşık % 75 oranında düştü.

ÇORUM’DA 122 BİN KİŞİ AŞI OLDU

Tam kapanma süreci içerisinde aşılama faaliyetleri de kesintisiz bir şekilde devam etti. Bu dönemde yaklaşık 10 bin vatandaş sağlık tesislerine ulaşarak aşılarını yaptırdı. Bu gün itibari ile Çorum’da ilk doz aşılarını yaptıran kişi sayımız 122 bine ulaştı. Çorum’da uygulanan toplam aşı doz sayısı ise 220 bini buldu.

Valilikten yapılan açıklamada “Aşılama oranları arttıkça hastalanma ve yoğun bakıma yatış oranlarımız hızla düşüş göstermektedir. İlimizde 65 yaş üstü vatandaşlarımızın % 82’sinin aşıları yapılmıştır. Başta 65 yaş üzeri olmak üzere aşı sırası gelen vatandaşlarımız randevu almak suretiyle aşılarını bir an önce yaptırmaları öncelikle kendi sağlıkları olmak üzere toplum sağlığı açısından oldukça önem arz etmektedir” denildi.

DENETİMLER HIZ KESMEDİ

Öte yandan tam kapanma döneminde yapılan denetimlerde,  3 bin 719 işyeri, 1.027 market, 4.162 özel araç, 1.329 toplu ulaşım aracı, 135 konaklama tesisi ve 9.571 kişi denetlendi. Denetimlerde tedbirlere aykırı davrandığı tespit edilen 104 kişiye idari para cezası uygulandı.

Tam kapanma döneminde ihtiyaç sahiplerine de yardım eli uzandı. Hayırsever vatandaşların katkılarıyla mahalle esnafından temin edilen 1.221 yardım kolisinin Vefa Destek Grupları aracılığı ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırıldığı bildirildi. Ayrıca bu dönemde Vefa Destek Gruplarınca sokağa çıkamayacak kadar yaşlı ve ağır hasta 536 vatandaşa hizmet verildi.

VALİ ÇİFTÇİ ÇAĞRIDA BULUNDU

Salgınla mücadelede gelinen süreci değerlendiren Vali Mustafa Çiftçi, bu kazanımları koruyabilmek için vatandaşlara büyük görev düştüğünü söyledi. Çiftçi “Gelinen bu aşamada bu kazanımların sürdürülebilir olması ve tam normalleşme ile özlediğimiz eski günlerimize kavuşabilmemiz için maske, mesafe ve temizlik kriterlerinden oluşan kişisel koruyucu tedbirlere riayet etmemiz, kalabalık ortamlardan ve etkinliklerden uzak durmamızın yanı sıra bu gün için salgınla mücadelede en etkin silah olarak tabir edilen aşılama faaliyetlerine de hız vermemiz gerekmektedir. 17 Mayıs tarihinden itibaren başlayan kademeli normalleşme sürecinde de vatandaşlarımızın maske, temizlik ve mesafe kurallarına azami derecede uymaları hepimizin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Bu dönemde aşılamanın da devam etmesi ile birlikte millet olarak bu musibetin hakkından geleceğimizi düşünüyorum” şeklinde konuştu.

You may also like

More in Gündem