Yeni Belediye hizmet binasının tamamlama ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Belediye hizmet binası inşaatını tamamlayamayan firmayla sözleşmenin fesih edildiğini açıkladı. Başkan Aşgın, yüzde 80’i bitirilen belediye binasının tamamlanması için önümüzdeki günlerde yeniden ihale yapılacağını duyurdu.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın belediyenin yeni hizmet binasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.  Meclis toplantısında konuşan Başkan Aşgın, defalarca ek süre verilmesine rağmen inşaatı tamamlamayan firma ile sözleşmenin fesih edildiğini bildirdi. Belediye hizmet binasının tamamlama ihalesine önümüzdeki günlerde çıkacaklarını belirten Aşgın, bu ihaleye tüm müteahhitlerin katılımını beklediklerini söyledi.

Başkan Aşgın açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Yeni hizmet binasının sözleşmesinin 03.16.2017’de yapıldığını, 55 Milyon TL maliyetle çıkılan ihalenin 43 Milyon TL bedelle bir firma tarafından alındığını kaydeden Aşgın, “İş bitim tarihi 13.09.2018’di. Fakat o dönemde yaşanan ekonomik sıkıntılar ve diğer etkenler nedeniyle firma ek süre istedi. Fiziki gerçekleşme oranı ise yüzde 80’lerde. Burada üç kez cezalı ek süre söz konusu oldu. İlgili firmaya 4 Milyon TL ceza kesildi. Devamında 120 günlük bir ek süre daha istendi. Maliye Bakanlığı da mevcut firmayla devam edilsin diyerek 2 kez ek süre verdi. Bizim talebimiz ise sözleşmenin fesih edilmesinden yanaydı. Sonuç itibariyle Maliye Bakanlığı’nın da devreden çıkmasıyla belediye olarak firmayla olan sözleşmeyi fesih ettik”

Aşgın, ilgili ihalenin yapılabilmesi için bütçede bir ödenek bulunması gerektiğini belirterek, Makine İkmal Bakım ve Onarım Müdürlüğü’nde bulunan 7 Milyon TL’nin Etüt Proje Müdürlüğü’ne aktarılması gerektiğini bildirdi.  İlgili gündem maddesi oy çokluğuyla kabul edildi.

 

You may also like

More in Gündem