Valilik, Hava Kirliliğinin Azaldığını Açıkladı

Çorum’da kömür ile ısınan binaların tamamı doğalgaza geçiş yaptı. Çorum Valiliği’nden yapılan açıklamada “Kömür kullanılan binalarda yakıt dönüşümleri, halkımızın konuya ilişkin duyarlılığı neticesinde tamamlanmıştır” denildi. Açıklamada hava kirliliğinin azaldığı bildirildi.

Hava kirliliğinin en aza indirilmesi amacıyla Çorum İl Mahalli Çevre Kurulu’nun 5 Mart 2020 tarihinde aldığı kararla Çorum’da kömür kullanımı yasaklanmıştı. Konuyla ilgili Çorum Valiliği’nden yapılan açıklamada “Alternatif temiz yakıt kullanımına geçiş” kararıyla ilgili olarak; İlimizde merkezi sistem ile ısınan ve yakıt olarak kömür kullanılan binalarda yakıt dönüşümleri, halkımızın konuya ilişkin duyarlılığı ve işbirliği neticesinde herhangi bir idari işlem uygulanmaksızın tamamlanmıştır” denildi.

Yakıt dönüşümlerinin tamamlanması ile birlikte Çorum’da hava kirliliğinin azaldığına dikkat çekildi. Açıklamada “Kömür kaynaklı oluşan Kükürtdioksit kirliliğinin bir önceki yılda oluşan kirlilik değeri seviyesinin yaklaşık üçte birine kadar düşürülmesi sağlanmıştır.

Konuya ilişkin denetimler Valiliğimiz talimatları doğrultusunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olup, hava kirliliğine neden olan tüm faaliyetler titizlikle takip edilmekte ve kirliliğe neden olan faaliyet sahiplerine gerekli uyarılar yapılmaktadır” denildi.

 

You may also like

More in Eğitim