Bir Söz Daha Yerine Geldi: Çoruminia Açıldı

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın seçim dönemi verdiği sözlerden olan Çoruminia açıldı. Millet Bahçesi yanında yer alan Çoruminia, Çorum’un vitrini olacak.  Çorum’un tarihi ve kültürel mirasına ait eserlerin yer aldığı Çoruminia şehrimizin turizmine önemli katkılar sağlayacak.

Çorum’daki tarihi yapıtların minyatürlerinin yer aldığı Çoruminia düzenlenen törenle açıldı. Açılışa Vali Mustafa Çiftçi, AK Parti Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Erol Kavuncu, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, protokol üyeleri ve davetliler katıldı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, törende yaptığı konuşmada seçim döneminde verdiği sözleri tek tek hayata geçirdiklerini dile getirdi.  Aşgın, 5 dönüm alana kurulan Çoruminia ile şehir dışından gelen misafirlerin Çorum’u daha hızlı ve kolay tanıma imkanı bulacağını söyledi.

Çoruminia’da Çorum il genelinde bulunan 26 tarihi yapının minyatürlerinin sergilendiğini belirten Başkan Aşgın, 4 Milyon 140 Bin TL’ye mâl olan projenin 1 Milyon TL’sinin OKA tarafından, yaklaşık 3 Milyon TL’sinin de Çorum Belediyesi tarafından karşılandığını açıkladı.

AK Parti Çorum Milletvekili Erol Kavuncu da Çorum Belediyesi’nin Çorum’un çehresini değiştiren önemli eserlere imza attığını söyledi. Kavuncu “Çoruminia, ilimizin turizmi açısından çok önemli bir eser. Çoruminia şehrimizin turizmde cazibe merkezi haline gelmesine önemli katkılarda bulunacaktır. Kısaca Çoruminia, Çorum’un vitrini olacaktır. Çoruminia aynı zamanda bir kültür ve sosyal sorumluluk projesidir. Genç nesillerimiz, ne kadar köklü bir uygarlıktan beslendiklerini Çoruminia’da keşfedeceklerdir. Bu eserin Çorum’a kazandırılmasında en büyük pay sahibi olan Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın ve ekibini tebrik ediyorum.” dedi.

Çoruminia’nın Çorum’a hayırlı olması temennisinde bulunan AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan da “Öncelikle bu güzel eserimizin hayırlı olmasını diliyorum. Belediye Başkanımızı tebrik ediyorum. Allah ondan razı olsun. Belediye, alt yapı ve üst yapının yanı sıra Çorum’un sosyal gelişimine de katkı sağlıyor” dedi.

Dürüstlük, samimiyet ve gayretin önemli olduğunu belirten Milletvekili Ceylan, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın dürüst ve samimi şekilde bu şehre hizmet ettiğini ve güzel işler ortaya koyduğunu vurguladı.

Vali Mustafa Çiftçi de Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın göreve geldiği günden bu yana çok güzel çalışmalara imza attığını ve atmaya devam ettiğini dile getirdi. Çiftçi, “Ben kendisini ve ekibini tebrik ediyorum. Elimizde imkân ve fırsat varken hepimiz güzel hizmet üretmeli ve eserler bırakmalıyız. Belediye Başkanımız, bugüne kadar bu bilinçle çalıştı ve bundan sonrada aynı şekilde çalışacağına canı gönülden inanıyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Muharrem Biçer tarafından yapılan dualarla Çoruminia’nın açılış kurdelesi kesildi. Açılışın ardından davetliler Çoruminia’da sergilenen eserleri inceledi.

You may also like

More in Gündem