Hemşireye Şiddet Uygulayan Hasta Yakını, Hastaneye 200 Adet Pijama Aldı

Çorum’da hemşireye şiddet uygulayan hasta yakınına pijama cezası verildi. Dava konusu olan olayda taraflar arabulucuya gitti. Hemşire Neşe Aygün kendisine şiddet uygulayan kişinin ihtiyaç sahibi 200 hastaya verilmek üzere hastaneye pijama alması karşılığında şikayetinden vazgeçeceğini belirtti. Örnek davranışta bulunan hemşire, hastane yönetimi tarafından teşekkür belgesi ile ödüllendirildi.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir hemşireye uygulanan şiddet olayına ilginç bir ceza verildi.   Hasta yakını tarafından şiddete maruz kalan hemşire uzlaşma sürecinde örnek bir davranışa imza attı. Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Palyatif Bakım Merkezi’nde görevli hemşire Neşe Aygün, kendisine sözlü saldırıda bulunan ve tehdit eden zanlıya hastaneye 200 pijama bağış yaptırarak şikayetinden vazgeçti. Hemşirenin bu davranışı takdirle karşılandı.

5 yıldır Palyatif Bakım Merkezi’nde sorumlu hemşire olarak görev yaptığını dile getiren Neşe Aygün, 2018 yılı Nisan ayında uğradığı sözel saldırı ve tehdit sonrası beyaz kod verdiğini söyledi.

HASTA YAKININDAN ŞİDDETE UĞRADI, YİNE DE HASTALARI DÜŞÜNDÜ

Beyaz kod sonrasında dava açıldığını anlatan Aygün, “Dava sonucunda hakim uzlaşma yoluna gidebileceğimiz öngörüldü. Öncelikle mesleğim ve hastanemin itibarını düşünerek uzlaşma yoluna gidebileceğimi dile getirdim. Yatan hastalarda yaşanan sıkıntıları da göz önüne alarak karşı taraftan hastaneye pijama bağışlaması talebinde bulundum. Onlarda bu talebimi kabul ettiler. Hastaneye bayan ve erkek olmak üzere 200 adet pijama bağışında bulundular. Davamız da bu şekilde takipsizlikle sonuçlandı” dedi.

“HASTALARA DESTEK OLMAK İSTEDİM”

Sürekli hastalarla iç içe olduklarını ve hastaların yaşadığı zor koşulların farkında olduklarını anlatan Aygün, “Servisimizde hastalarımızın durumu biraz daha ağır. Hastalara destek olsun istedim. O yüzden böyle bir talepte bulundum” ifadelerini kullandı.

“ŞİDDETİ HAK ETMİYORUZ”

“Biz insanlara yeri geliyor can olmaya çalışıyoruz, onlara can olurken canımızdan oluyoruz. Şiddetin hiçbir türlüsünü hak ettiğimizi düşünmüyorum” diyen Aygün, “İnşallah bu küçük bir farkındalık olur ve insanlar artık sağlık çalışanlarını bu gözle bakmaz. Hastalar, hasta yakınları bizim kendi ailemiz. Biz onları öyle görüyoruz. Onlarda bizi çocukları gibi görsünler ve sözel, fiziksel hiçbir şekilde şiddet uygulamasınlar” şeklinde konuştu.

HASTANE YÖNETİMİ TEŞEKKÜR ETTİ

Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Şennur Şimsek, “ Sağlık çalışanları hem ülkemizde, dünyada korona virüs salgını nedeniyle büyük bir mücadele içiresinde. Sağlık çalışanları büyük bir özveri, sabır ile görevini yerine getirmeye çalışıyor. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin hiçbir türünü asla onaylamıyoruz. Sağlık şiddete sıfır tolerans diyorum. Neşe hemşiremizde uğradığı sözel ve tehdide uğramasına rağmen hastanesini düşünerek örnek bir çalışmaya imza attı. Kendisine teşekkür ediyorum” şeklinde açıklama da bulundu.

Şimşek, konuşmasının ardından Neşe hemşireye teşekkür plaketi verdi.

 

You may also like

More in Gündem