Çorum’da merkeze bağlı Üçköy’de bulunan tarihi Üçköy Camii restore edilerek ibadete açıldı.  Yapımı 1600’lü yıllara dayanan tarihi cami, restorasyonla birlikte yeni bir görünüme kavuştu.  

Osmanlı dönemi mimari örneklerinden biri olan tarihi Üçköy Camii restore edildi.  1983 yılında “Korunması Gerekli Kültür Varlığı” olarak tescillenen Üçköy Camii’nin, İl Özel İdaresi tarafından 2017 yılında rölöve ve restorasyon projeleri hazırlanarak Ankara Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunuldu. Projenin onaylanmasının ardından Üçköy Camiinin restorasyonu için geçtiğimiz haziran ayında ihale yapılarak yüklenici firma ile 1 milyon 197 bin 700 TL bedelli bir sözleşme imzalandı.

Vali Mustafa Çiftçi, caminin restorasyonu hakkında bilgiler verdi. Merkeze bağlı Üçköy’de bulunan tarihi caminin 1897 yılında Ali Ethem Paşa tarafından inşa ettirildiğini belirten Vali Çiftçi, yapılan restorasyonla caminin aslına uygun olarak yenilendiğini açıkladı.

Restorasyon çalışmaları kapsamında tarihi caminin iç ve dış sıvalarının tamamen söküldüğünü anlatan Vali Çiftçi, “Deforme olan, hasar gören kerpiç yapılar tamamen onarıldı. Ayrıca kubbe askıya alınarak taşıyıcı sütunlar güçlendirildi. Camimizin dış kısmındaki ihata duvarı yenilendi. Avlu ise taş kaplama ile kaplandı. Caminin dikkat çeken bölümlerinden olan minare ise aslına uygun olarak yenilendi. Yenilenen haliyle tarihi camimiz, Üçköy köyümüze ve Çorum’a hayırlı olsun. Minaresinden ezan sesi, kubbesinden Kur’an sesinin kıyamete kadar eksilmemesini niyaz ediyorum.” diye konuştu.

You may also like

More in Eğitim