Çorum’da yaşayan 4 çocuk annesi kadın girişimci Zekiye Tan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) tarafından destek verilen 2 milyon 200 bin liralık yatırımıyla hayata geçirdiği güneş enerjisi santralinde (GES) elektrik üretiyor.

Tan, yaptığı açıklamada, eşinin 4 dönemdir Çorum merkeze bağlı Harmancık köyünün muhtarlığını yaptığını, dolayısıyla TKDK’nın tanıtım toplantılarının tümüne katıldığını söyledi. Eşinin birçok konuda proje düşüncesi olduğunu belirten Tan, IPARD II döneminde yenilenebilir enerji yatırımlarının destek kapsamına alınmasından sonra ülkemizin enerji ihtiyacının doğal kaynaklardan karşılanmasına katkı sağlamak ve aile bütçemize sürekli bir gelir kapısı açmak için Laçin ilçesi Narlık köyündeki ekip biçemediğimiz arazimiz üzerine güneş enerjisi santrali kurmaya karar verdiklerini söyledi.

Açıklamasına, “TKDK’nın kadın ve genç girişimcilere sağladığı pozitif ayrımcılık nedeniyle proje başvurusunu benim adıma yaptık. 1 milyon 200 bin TL hibe aldık. Projemizle, 14 adet invertör, 1 adet izleme sistemi, 14 bin metre solar kablo ve 3234 adet solar panel aldık.” diye devam eden Tan, yıllık 1,2 milyon kilovat elektrik üretimi hedeflediklerini dile getirdi. Bu üretimin en az 1000 konutun ihtiyacını karşılamaya yeteceğine işaret eden Tan, mevcut üretim-satış geliri ve alınan hibeyle tesisin yaklaşık 3 yılda kendini amorti edeceğini kaydetti.

You may also like

More in Eğitim