Dünyanın en büyük medeniyetlerinden olan Hitit İmparatorluğu’na başkentlik yapan aynı zamanda imparatorluğun en önemli dini ve askeri merkezlerinden biri olan Ortaköy ilçesinde 3500 yıllık Hitit mührü bulundu.

Ortaköy ilçesinde bir köylü tarafından tarlada bulunan Eski Hitit çağına tarihlendirilen eşsiz Hitit mührü Vali Mustafa Çiftçi ve Ortaköy Belediye Başkanı Taner İspir’in girişimleri ile İlimiz Müze Müdürlüğü koleksiyonuna kazandırıldı.

Baskı kısmı çiçek biçimli, yukarı doğru incelen sap kısmı fasetli ve halka kabartma bezemeli, tutamağı çekiç başlı olarak tanımlanan nikel alaşımlı bronzdan yapılan madeni mühür 2,7 santimetre yüksekliğinde, 2,2 santimetre genişliğinden madeni mühürdür. Türkiye’deki müzelerde, Çorum Müzesinde, yurt dışındaki müze ve koleksiyonlarda az sayıda benzer örnekleri bulunan mührün, özellikle imparatorluk çağından önceye ait Anadolu Mühürleri ile aynı gruptan olduğu belirtildi. Biçim ve üslup olarak Ortaköy/Şapinuva yöresine ait özellikler gösteren mührün Eski Hitit döneminden kalma olduğu belirtiliyor.

You may also like

More in Gündem