İstiklal Marşı’nın Dizelerini 41 Kişi Seslendirdi

İstiklal Marşımızın Kabulünün 100’üncü yılı etkinlikleri kapsamında Çorum halkı İstiklal Marşı’na ses verdi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Çorum Belediyesi’nin ortak projesi ile her kesimden vatandaşın katılımıyla ‘İstiklal Marşı’ şiir olarak okundu. Hazırlanan klip izleyenlerin beğenisini topladı.

Çorum’da, İstiklal Marşı’nın TBMM tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, 41 kişi İstiklal Marşı’nın birer dizesini seslendirdi. Toplumun farklı kesimlerden belirlenen 41 kişinin seslendirdiği dizeler, yaklaşık 3,5 dakikalık klip haline getirilerek sosyal medya hesaplarında paylaşıldı.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Sümeyra Şengül, yaptığı yazılı açıklamada, İstiklal Marşı’nın Türk milletinin istiklal mücadelesinin özeti olduğuna işaret etti. Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı marşın TBMM tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 100. yıl dönümünü dolayısıyla çeşitli kutlama programları hazırladıklarını belirten Şengül, “Bu kapsamda İstiklal Marşımızı toplumumuzun farklı kesimlerden kişilere okutarak bütünleştirici özelliğini vurgulamak istedik.” ifadesini kullandı. Vatandaşların İstiklal Marşı’nı gönülden seslendirdiğini vurgulayan Şengül, şunları kaydetti:”İstiklal Marşımız, kaleme alındığı dönemin şartlarını en iyi şekilde anlatsa da geçerliliğini gelecekte de kaybetmeyecek bir eser. Teklifimizi kırmayarak marşımızdan birer dize okuyan vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Ayrıca İstiklal Marşımızın yazarı, milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u da rahmet ve minnetle anıyorum.”

You may also like

More in Gündem