Saat 21.00’de Başlayacak ve 5 Nisan Pazartesi Saat 05.00’e Kadar Devam Edecek

Koronavirüsle mücadele kapsamında hafta sonu kısıtlamaları bugün başlıyor. Saat 21.00’de başlayacak olan kısıtlama, 5 Nisan Pazartesi saat 05.00’e kadar devam edecek.

Artan vakalar sonrası Türkiye’nin koronavirüs risk haritası değişti. 17 olan ‘çok yüksek riskli’ il sayısı ayda 58’e yükselmişti. Çorum’un da yer aldığı kırmızı renkli illerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmasına karar verilmişti.

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlaması hafta sonu yüksek riskli görülen 58 ilde geçerli olacak. Kısıtlama bu akşam saat 21.00’de başlayacak, cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayacak. Kısıtlama, 5 Nisan Pazartesi günü saat 05.00’te sona erecek.

Kısıtlamadan, üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirleri ile sağlık, tarım ve orman faaliyetleri muaf tutuluyor.

Fırın ve unlu mamul satış yerleri de haftasonu açık olacak. Market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler faaliyet gösterebilecek. Restoranlar ise sadece paket servis yapabilecek.

Vatandaşlar, zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması için yürüme mesafesindeki işletmelere gidebilecek. Sadece engelli vatandaşlar alışveriş için araç kullanabilecek. Kısmi izinden, 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altındakiler yararlanamayacak.

You may also like

More in Gündem