Şenay Aybüke Yalçın Kültür Merkezi, Vefatının 4. Yılında Hizmete Açıldı

Çorum Belediyesi tarafından Gülabibey Mahallesi’nde inşa edilen kültür merkezi düzenlenen törenle açıldı. Kültür Merkezi’ne Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın ismi verildi. Şenay Aybüke Yaçın’ın şehit edilişinin 4’üncü yılında gerçekleşen törene şehidin babası da katıldı.  

Şehit öğretmenin adı kültür merkezinde yaşatılıyor. Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Kültür Merkezi,  Batman’ın Kozluk ilçesinde gerçekleşen hain saldırının dördüncü yılında açıldı.

Gülabibey Mahallesi’nde yapımı tamamlanan kültür merkezinin açılışına Vali Mustafa Çiftçi, Garnizon Komutanı Per. Kd. Alb. Ferhan Işık, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk, AK Parti İl Başkan Vekili Murat Günay, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın babası Sadık Yalçın ve mahalle sakinleri katıldı.

ŞEHİT BABASINDAN BELEDİYEYE TEŞEKKÜR

Şehit öğretmenin babası Sadık Yalçın törende yaptığı konuşmada bu güzel eserin açılışına katılmaktan onur duyduğunu söyledi. Yalçın, kültür merkezinin yapımını gerçekleştiren Çorum Belediyesi’ne teşekkür etti.

AŞKLA ÇALIŞAN BİR BELEDİYEMİZ VAR

AK Parti Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar da şehit öğretmenimizin adını yaşatacak olan kültür merkezi açılışının hayırlara vesile olmasını diledi. Çorum Belediyesi’nin çalışmalarından övgüyle söz eden Akar,  “Belediye Başkanımız Halil İbrahim Aşgın, şehre dair hayallerinin yüzde 90’ının tamamladı. 5 yıllık projelerini 2 yıla sığdıran ve aşkla çalışan bir belediyemiz var. Belediye Başkanımızı ve tüm ekibini tebrik ediyorum. Yaptığımız açılışın hayırlara vesile olmasını diliyorum.” dedi.

“BAŞKANIMIZI TEBRİK EDİYORUZ”

AK Parti İl Başkan Vekili Murat Günay da Şehit Şenay Aybüke Yalçın’ın vefatının 4’üncü yılında isminin bu eserde de yaşatılacak olmasına tanıklık edecek olmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Günay “Aşkla çalışan belediyemizin eserlerine bir yenisini daha kazandıracak olmasının gururunu yaşıyoruz. Belediye Başkanımız Halil İbrahim Aşgın’ı tebrik ediyoruz.” dedi.

 

AYBÜKE ÖĞRETMENİN İSMİNİ KALBİMİZE NAKŞETTİK

Kültür merkezinin açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ise şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın vefatının 4. yılında böylesine anlamlı bir eseri Çorum’a kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti. Aşgın “Aybüke öğretmenin ismini sadece bu esere değil kalbimize de nakşettik” dedi.

“ŞEHİT OLMAK, BİZİM DİLİMİZDE VE DUAMIZDADIR”

Şehitlik mertebesinin milletimiz için önemli olduğuna işaret eden Başkan Aşgın “Rabbimiz peygamberlerden sonra şehitleri koymuş. İkinci sırada şehitler var. Şehit anası olmak, şehit babası olmak ve şehit olmak herkese nasip olmaz. Bizim milletimiz gerçekten büyük bir millet ve bizim en önemli özelliğimiz kaza ruhumuzdur. Biz asla şehitliği bir ölmek, hayatın sonu gibi düşünmüyoruz. Şahadeti doğamızın başına koymuş bir milletiz ve şahadet bir çağrıdır. Bizim her gün dilimizde, her gün duamızda, rabbimizden niyazımız odur” dedi.

ÇORUM’A 6’INCI KÜLTÜR MERKEZİ AÇILDI

Gülabibey Mahallesi’nde hizmete açılan Şehit Şenay Aybüke Yalçın Kültür Merkezi ile Çorum’a 6’ıncı kültür merkezini kazandırdıklarını belirten Başkan Aşgın, “Yedincisini inşallah önümüzdeki hafta Bahçelievler mahallesinde açacağız. Orayı da tamamladık, açılışını inşallah hep beraber yapacağız” dedi.

BAŞKAN AŞGIN’DAN EDREMİT’TEKİ TARTIŞMAYA SERT TEPKİ

Başkan Aşgın konuşmasında şehit öğretmeninin Edremit Anadolu Lisesi’ne verilen isminin tabeladan kaldırılmasıyla ilgili tartışmalara da sert tepki gösterdi. Aşgın “Bu ismin özel bir anlamı var. Habil ile Kabil ile başlayan insanın yolculuğunda hep kabiller dolmuş. Alçaklar, hainler bu milletin değerlerine düşman olanlar, bu devletin değerlerini düşman olanlar tarih boyunca hep olmuşlar. Mert, delikanlı şahadeti arzulayan yiğitlerde hiç bitmemiş ve bundan sonra da hiç bitmeyecek. Biliyorsunuz geçtiğimiz nisan ayı içerisinde yaşanan bir tartışma tüm Türkiye’yi kasıp kavurdu. Edremit Anadolu Lisesi’ne Şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın isminin verilmesi gündeme geldi. Bir mezun derneği ‘Bedavadan kimseye nam saldırmayız’ şeklinde bir cümle ile karşı çıkmış. İnsanın en değerli varlığı canıdır, Aybüke öğretmeniniz canını ortaya koymuştur. Bırakın sadece Edremit Anadolu Lisesi’nin Şehit Aybüke Yalçın’ın ismini bütün resmi kurumlarımıza versek yine de hakkını ödeyemeyiz” dedi.

Aybüke öğretmenin ismini sadece bir binaya vermediklerini, gönüllerde nakşettiklerini dile getiren Başkan Aşgın, “Tüm hanım kardeşlerimizin, genç kardeşlerimizin kalbine de değilsin diye bu ismi kültür merkezimize verdik. Rabbim şahadetini kabul etsin inşallah. Onu ilk kadın şehidimiz Sümeyye ile Fatıma annemiz ile beraber eylesin. Bu duygularla kültür merkezimizin şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

“BAŞKANIMIZ GECE GÜNDÜZ DEMEDEN ÇALIŞIYOR”

Vali Mustafa Çiftçi de konuşmasında Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’a Çorum’a yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür etti. Çiftçi “Belediye başkanımız ile 2 yıldır beraber çalışıyoruz. Göreve geldiği günden bugüne kadar gece gündüz demeden mesai mefhumu gözetmeden aşkla şevkle çalışmasına devam ediyor. İnşallah nice hayırlı hizmetlere vesile olmasını niyaz ediyorum. Bu güzel hizmetinde mahallemizde ve şehrimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. İnşallah şehrimize uzun süre hizmet edeceğini düşündüm bu kültür merkezlerinin kadınlarımıza gençlerimize hayırlı olmasını Cenab-ı Hak’tan temenni ediyorum. Gençlerimiz ve kadınlarımız burada meslek öğrenecekler, kabiliyetlerini geliştirecekler ve nice hayırlı hizmetlere vesile olacaklar” dedi.

Konuşmaların ardından İl Müftüsü Muharrem Biçer tarafından dua edilerek, Şehit Öğretmen Şehit Şenay Aybüke Yalçın Kültür Merkezi’nin açılış kurdelesi kesildi.  Açılışın ardından davetliler kültür merkezini gezdi.

You may also like

More in Manşetler