Çorum’da 112 Acil Çağrı Merkezi’ne yapılan asılsız ihbarlar “pes” dedirtiyor. 112 Acil Çağrı merkezi özellikle çocuklar ve telefonlarını test etmek için arayan kişiler meşgul ediyor. Çağrı merkezindeki görevliler, birbirinden ilginç ve bir o kadar da düşündürücü çağrılarla karşılaşabiliyor.

Çorum 112 Acil Çağrı merkezi ilginç telefonlarla meşgul ediliyor. Çağrı merkezi personeli, kendilerine iletilen ilginç isteklere cevap vermek zorunda kalıyor. 112’yi kimi dolar kurunu, kimi de saati sormak için arıyor.

Pandemi döneminde ise ilginç talepler daha çok artmış durumda. Çorum 112 Acil Çağrı merkezini arayan bir kişi “Sokağa çıkma yasağı var ama eltime gidebilir miyim?” diye izin isterken, kimi de alışverişe çıkan ve saatlerdir eve dönemeyen hanımını şikâyet ediyor.

Her hafta 112’yi arayıp cumayı kutlayan amcalar ile ATM’den para çekmek için veya evindeki mutfak tüpünü değiştirmek için yardım isteyen yaşlılar da çağrı merkezini sıkça arayanlar arasında.

Çorum Web TV’ye açıklamalarda bulunan 112 Çağrı Merkezi Müdürü Arif Demiral 112 çağrı merkezinin gereksiz aramalarla meşgul edilmemesini istedi. Zaman zaman ilginç talepler ve ihbarlarla karşılaştıklarını dile getiren Demiral, “Bir vatandaş ‘Valiliği yakıyorlar’ diye ihbarda bulunuyor, az sonra tekrar arayıp ‘Söndürmeye bir pet şişe su yeter’ diyor. Bir başka kişi ‘Çorum’a bombalı araç giriyor, hepinizi bombalayacak!’ diye ihbarda bulunarak çağrı merkezini asılsız ihbarlarla meşgul ediyor” dedi.

Asılsız ihbarlarla ilgili olarak kabahatler kanununa göre 412 TL idari para cezası uygulandığını belirten Demiral, tehdit ve şantaj gibi durumlarda ise Cumhuriyet Başsavcılığına şikâyette bulunarak gerekli yasal işlemleri başlatabileceklerini açıkladı.

112 Çağrı Merkezi Müdürü Arif Demiral, telefon kayıtlarına geçen bazı ilginç çağırıları da şu şekilde paylaştı;

– Dolar kaç lira oldu, 10.000 dolar borcum var ben ne yapacağım?

– ATM paramı vermiyor. Allah rızası için bana yardım edin

– Sokağa çıkma yasağı var ama eltime gidebilir miyim?

– Alışveriş için eşini köyden Çorum merkeze getiren amca: “Eşim hala çarşıda geziyor’ diyerek eşini şikayet ediyor.

–  Çorum’un girişini çıkışını kapatın ben geliyorum

– ‘Valiliği yakıyorlar’ diye ihbarda bulunuyor az sonra tekrar arayıp ‘Söndürmeye bir pet şişe su yeter’ diyor.

– Benim çocuğum dışarıda değilken neden başka çocuklar dışarıda

– Kızım tüpüm bitti değiştiremiyorum. Allah rızası için yardım edin

– Sokağa çıkma yasağında “Aşı için gidebilir miyim” diye arayan vatandaşa “Tabiî ki gidebilirsiniz, renduvunuz var mı? dedim. “Randevum yok, dikme aşısı, meyve aşısı yapacağım, ağaçları aşılayacağım” diye cevap verdi.

– Çorum’a bombalı araç giriyor, hepinizi bombalayacak!

(Çorum Web TV Özel Haber)

You may also like

More in Gündem