Veli Paşa Hanı’nda Restorasyon Çalışmaları Sürüyor

Çorum’da, Osmanlı İmparatorluğu döneminde inşa edilen ve ülkemizdeki en büyük 3 handan biri olan asırlık Veli Paşa Hanı’nda restorasyon çalışmaları sürüyor. Süslemeleri, işçiliği, mimari ve mühendisliği açısından özel bir eser olarak değerlendirilen tarihi han, yapılış amacına uygun olarak restore ediliyor. Veli Paşa Hanı tamamlandığında yöresel yemek ve ürünler ile geleneksel el sanatlarının yaşatılacağı bir turizm mekanı olarak Çorum’a kazandırılacak.

Çorum Belediyesi’nin, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın mali desteğiyle başlattığı, yaklaşık 6 milyon lira bütçeli Veli Paşa Hanı restorasyon projesinin bu yıl tamamlanması hedefleniyor.

Bin metrekare alana inşa edilen iki katlı han, bitişiğindeki 35 odalı otel kısmıyla 1914 yılında çıkan yangında, büyük oranda hasar gördü. Yeniden inşa edilerek bugünkü halini alan yapı, mülk sahipleri tarafından market ve depo olarak kullanıldı. Tarihi han, geçen yıllarda Çorum Belediyesince turizme kazandırılmak üzere 35 yıllığına kiralandı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın tarihi hanı ziyaret ederek restorasyon çalışmaları hakkında bilgi aldı. Ziyaret sırasında açıklamalarda bulunan Başkan Aşgın, hanın restorasyonunun yüzde 70’inin tamamlandığını, kalan kısmının da 29 Mayıs’a kadar tamamlanmasının planlandığını söyledi.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Kale’den başlayıp Ulu Cami’ye kadar tarihi dokuya uygun kültür yolu yapmayı amaçladıklarını dile getirdi.

You may also like

More in Eğitim