“İsrail’i Spor Müsabakalarından Men Edin”

Çorum’un ev sahipliğinde düzenlenen Nazmi Avluca Büyükler Grekoromen Güreş Türkiye Şampiyonası’nda Çorum’dan dünyaya dikkat çeken bir mesaj verildi. Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, İsrail’in Gazze’deki katliamı sürdürmesi halinde spor müsabakalarından men edilmesi çağrısında bulundu.

Nazmi Avluca Büyükler Grekoromen Güreş Türkiye Şampiyonası, Çorum’da düzenlendi.  Ülkenin dört bir yanından turnuva için Çorum’a gelen sporcular, başarıyla düzenlenen turnuvanın ardından dostluk mesajları verdi.

BAŞKAN AŞGIN’DAN SES GETİREN MESAJ

Turnuvaya ev sahipliği yapan Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, “Filistin’in yanındayız” yazılı bir dövizle kameraların karşısına geçerek dünyaya önemli bir çağrıda bulundu.

“RUSYA NASIL MEN EDİLDİYSE, İSRAİL DE MEN EDİLMELİ”

İsrail’in Gazze’deki katliamlarına devam ettiğini hatırlatan Aşgın, “Spor barışdır, kardeşliktir. Nasıl ki uluslararası federasyonlar Rusya’yı tüm uluslararası spor müsabakalarından men edilmişse, çocuk katili İsrail de men edilmelidir.” diye konuştu.

“2024 OLİMPİYATLARINDA İSRAİL OLMASIN”

Kadeş Barış Antlaşması gibi, dünyanın ilk barış antlaşmasının yapıldığı Çorum’dan bu mesajı verdiğinin altını çizen Aşgın, başta 2024 Olimpiyatları olmak üzere, İsrail’in bütün uluslararası spor müsabakalarından men edilmesi gerektiğini vurguladı.

“ÇOCUK KATİLLERİNE YER VERİLMEMELİ”

Konunun takipçisi olacaklarını belirten Aşgın, “Asla katillere, çocuk katillerine, işgalcilere sportif etkinliklerde yer verilmemelidir” dedi.

RUSYA MEN EDİLMİŞTİ

24 Şubat 2022’de başlayan Ukrayna-Rusya savaşının ardından Rusya, uluslararası spor müsabakalarından men edilmişti.

İki düzenli ordu arasında gerçekleşen ve 13.000 kişinin öldüğü savaşın ardından men etme kararı alan uluslararası federasyon yetkilileri, çoğu çocuk ve sivil olmak üzere 18.000 kişinin hayatını kaybettiği saldırıların ardından nasıl bir karar alacak merak konusu.

 

You may also like

More in Gündem