Çorum Belediyesi, kültür sanat etkinlikleri kapsamında Çorum’un yetiştirdiği büyük halk ozanlarından Şekip Şahadoğru’yu ölümünün 27. yılında düzenlediği programla andı.

İsminin yaşatıldığı semt parkında düzenlenen anma programına Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Mahmut Yabacıoğlu, Şekip Şahadoğru’nun eşi İsmihan Şahadoğru, çocukları Türkan Örten Şahadoğru, Seyit Ali Şahadoğru ve çok sayıda seveni katıldı.

Aşıklık geleneğinin Çorum’da önemli bir yere sahip olduğunu ve Çorum’un çok sayıda aşık yetiştirmiş bir il olduğunu belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Anadolu’da aşıklık geleneği o kadar önemli o kadar kıymetli ki bu anlamda ilimiz bunun membası konumundadır. İlimizle gurur duyuyoruz. Bizim tarihimizi, geleneğimizi, geçmişimizi geleceğe taşıyan en gür ses aşıkların sesidir, Şekip Şahadoğru’nun nefesidir. Çünkü aşıkların sesinde rahmet var, aşıkların sesinde merhamet var. Aşıkların sesinde aşk var, muhabbet var, bizi biz yapan değerlerin hepsi onların beyitlerinde onların mısralarında var.” diye konuştu.

Şekip Şahadoğru’nun çocukları Türkan Örten Şahadoğru ve Seyit Ali Şahadoğru ise yaptıkları konuşmada böyle bir etkinliğin gerçekleştirilmesinin aile adına onur ve gurur verici olduğunu ifade ederek, “Babamızın vefatının 27. yıldönümünde anılıyor olmasında ve bu programın Çorum Belediyesi tarafından gerçekleştiriliyor olmasında büyük emeği olan Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın’a çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Programda Çorum Belediyesi THM Ekibi, Erkut Özkan, Ferhat Durmuş ve Tülay Örten Yıldız sahne aldı. Gecenin sonunda sahneye gelen Şekip Şahadoğru’nun torunu Tülay Örten Yıldız Şahadoğru türküleri seslendirdi. Anma programı Çorum Web TV’den de canlı olarak yayınlandı.

 

You may also like

More in Gündem