Ramazan’ın müjdecisi olarak kabul edilen Berat Kandili bugün idrak edilecek. Çorum Web TV’de “Kandil Özel” programı yayınlanacak.

Berat Kandili, 13 Şubat’ta başlayan “Üç Aylar”ın ikincisi olan Şaban ayının 15’inci gecesine denk geliyor.

Dinimize göre “berat”, günahlardan arınma, temize çıkma, ilahi af ve rahmete nail olma anlamlarına geliyor. İslam alemi tarafından manevi heyecanla beklenen ve Hicri aylardan şaban ayının on beşinci gecesi olan Berat Kandili, dua, namaz ve ibadetler ile ifa edilecek. Berat Kandili aynı zamanda 11 Ayın Sultanı Ramazan’ın da habercisi olarak kabul ediliyor.

Peygamberimiz Hazreti Muhammed (sav)’in, Berat Gecesi’ne dair şöyle buyurduğu ifade ediliyor:

“Şaban ayının 15’inci gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve ‘Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim. Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim. Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim’ buyurur.”

BERAT KANDİLİ’NİN ÖNEMİ 

Berat gecesi, Kur’an-ı Kerim’in Levh-i Mahfûz’dan dünya semasına toptan indirildiği gecedir. Buna “inzâl” denir. Kadir Gecesi’nde ise Peygamber’e ilk kez ve parça parça indirilmeye başlanmıştır. Buna da “tenzîl” denir.

Beratın özünde, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşma amacı vardır. Bu gecede Allâh’ın affı ve bağışlamasının çok olacağı müjdelendiğinden bu geceye “Berat Gecesi” denilmiştir. Berat gecesi hicri aylardan şaban ayının on beşinci gecesidir.

Berat Gecesi için Arapça eserlerde “şabanın ortasındaki gece”, “mübarek gece”, “rahmet gecesi” ve “sak (belge) gecesi” manalarına gelen terkipler kullanılmaktadır.

“Kandil Özel” programı canlı yayınla Çorum Web TV’de

Çorum İl Müftülüğü tarafından Akşemseddin Camii’nde gerçekleştirilecek “Berat Kandili Özel” programı, bu akşam 19:30’da Çorum Web TV’de canlı olarak yayınlanacak.

You may also like

More in Gündem