Çorum’da 85 Yaş Üstü 1750 Kişiye Evde Aşı Yapıldı

Çorum’da 10 bin kişi aşılandı. İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Ömer Sobacı sağlık çalışanlarından sonra geçtiğimiz hafta içerisinde 85 yaş üstü vatandaşların da aşılama çalışmalarına başladıklarını belirterek bu kapsamda mobil ekipler tarafından 1750 kişiye evlerinde aşı yapıldığını açıkladı.

İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Ömer Sobacı, yaptığı açıklamada Çorum’da ilk aşamada sağlık personeli, huzurevleri ile bakım evlerinde kalan vatandaşlarla bu vatandaşların bakımında görev alan personelin aşılamalarının tamamlandığını bildirdi. Sobacı, sağlık çalışanlarından hemen sonra 90 yaş, ardından 85 yaş üstü vatandaşların aşılama programına başlandığını söyledi. Bugüne kadar yaklaşık 1.750 kişiye evlerinde aşı yapıldığını açıklayan Sobacı, “Hafta sonları dahil mobil ekiplerimiz aşılama faaliyetlerine devam etmektedir.” dedi.

Aşı sırası geldikçe aşı olmak isteyen vatandaşların MHRS veya Alo 182’yi arayarak randevu almaları gerektiğini hatırlatan Sobacı “85 yaş üstü kişilerden evlerinde aşı olmak isteyenlerin randevu alırken İl Sağlık Müdürlüğü Mobil Aşı Birimlerinden randevu oluşturmaları gerekmektedir. Herhangi bir sağlık kuruluşuna giderek aşı yaptırmak isteyenler ise aynı şekilde hastanelerden veya aile hekimlerinden randevu alarak aşılarını yaptırabileceklerdir.” dedi.

Öte yandan Türkiye’nin günlük aşı tablosu Sağlık Bakanlığı’nın ‘COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’ üzerinden anlık olarak takip edilebiliyor. Türkiye’de 81 ilde aşılananların sayısı saglik.gov.tr sitesi üzerinden anlık olarak takip edilebiliyor. İllere göre aşı dağılımı 10 dakikada bir güncelleniyor. Tablodaki son dururuma göre Çorum’da yaklaşık 10 bin kişiye aşı yapıldı.

You may also like

More in Eğitim