“Dünya Hitit Günü” etkinlikleri Çorum Belediyesi’nin destekleriyle Ankara’da başladı. Ankaralıların büyük ilgi gösterdiği etkinliğe Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da katıldı.

Merkezi Ankara’da bulunan Vakıf 19 tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi, Ankara Üniversitesi ve Hitit Üniversitesi’nin destekleriyle düzenlenen 2. Dünya Hitit Günü etkinlikleri başladı.

Programa Çorum’dan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ali Osman Öztürk ve Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan da katıldı.

Prof.Dr. Tayfun Yıldırım’ın sunum yaptığı ve Hitit Ensamble Konseri’nin yer aldığı açılış programının ardından, Heykeltıraş Hüsna Dişbudak’ın küratörlüğünde çok sayıda sanatçının katılımıyla düzenlenen Anthasum Hitit Bahar Bayramı Plastik Sanatlar Sergisi açıldı.

“Şehrimizin tanıtımına destek veriyoruz”

15 Nisan Dünya Hitit Günü vesilesiyle Ankara’da düzenlenen etkinliğe destek verdiklerini belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Hititler’i önemsiyoruz. Şehrin tanıtımı için Hititler’in öne çıkarılması bizim için önemli. Hitit tarihinin ve kültürünün tanıtılması amacıyla yapılan çalışmalara Çorum Belediyesi olarak destek oluyoruz. Bu kapsamda Şapinuva kazıları için de 100 bin TL’lik sponsorluk desteği verdik. Şehrimizin tanıtımına bunda sonra da katkı sunmaya devam edeceğiz.” dedi.

You may also like

More in Gündem