Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın basın mensuplarıyla saat kulesi önündeki buluşması sırasında gazetecilerin kendisine yönelttiği tüm sorulara çok samimi ve açık yüreklilikle cevap verdi.

Aşgın’dan Payitaht Abdülhamid Açıklaması

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Payitaht Abdülhamid dizisinde Çorum’un ve Çorum’a ait değerlerin tanıtımının yapılmasıyla ilgili eleştirilere cevap verdi. 40 bin liralık tanıtım bedeli üzerinden Çorum Belediyesi’nin eleştirilmesine tepki gösteren Başkan Aşgın “Sadece 40 bin liraya TRT’nin en çok izlenen dizilerinden birinin sahnelerinde Çorum’u ve Çorum’un değerlerini tanıtmak büyük bir başarıdır.” dedi.

Leblebinin Çorum’a Ait Olduğunu Zihinlere Kazıdık

Aşgın geçtiğimiz günlerde TRT’de yayınlanan Payitaht Abdülhamit dizisinde Çorum’un tanıtımını içeren sahnelerle ilgili eleştirileri yanıtladı.

Başkan Aşgın, leblebinin nereye ait olduğu konusunda kamuoyunda zaman zaman bazı tartışmaların yaşandığını ve yapılan bu tanıtımla birlikte tüm Türkiye’nin leblebinin anavatanının Çorum olduğunu net bir şekilde kabul ettiğini dile getirdi. Dizide sadece Çorum leblebisini değil, ‘Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz’ gerçeğini ve Çorum’un büyük bir değeri olan 7-8 Hasan Paşa’yı da tanıttıklarını vurgulayan Aşgın, Çorum’u Türkiye’nin gündemine taşıyan ve ülke çapında ses getiren böylesine önemli bir tanıtım karşılığında ödenen 40 bin liranın büyük bir rakam olmadığına dikkat çekti.

“Çorumlunun Yaptığını Herkes Yapamaz” ı Türkiye’ye İzlettik

Başkan Aşgın, “Leblebi Çorum’a aittir, Çorumlular mahir adamlardır, işinde uzman adamlardır. Biz bu imajı insanların kafasına yerleştirdik.  İnsanların alay konusu yaptığı bir söz vardı. Hepimiz mutlaka şehir dışında bu söze maruz kalmışızdır. Bu sözün aslı ‘Senin yaptığını Çorumlu yapmaz’ değil ‘Çorumlunun yaptığını herkes yapamaz’ şeklindedir. Bunu insanlara anlattık. Bu anlamda damarlarında Çorumlu kanı olan herkesin sadece bundan bile gurur duyması gerekir.” şeklinde konuştu.

Otomobil Konusuna Açıklık Getirdi

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, özel aracıyla ilgili bazı basın kuruluşlarında yer haberlere açıklık getirdi. Basın ahlakından uzak bir anlayışla karşı karşıya kaldıklarını belirten Aşgın, şahsına ait bir otomobili satarak yerine başka bir otomobil almasıyla ilgili farklı algı oluşturacak haberler yapılmasına tepki gösterdi. Aşgın, “Böylesine basit meselelerle kaybedecek zamanımız yok. Birileri konuşsun, biz çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Basın mensupları ile buluşması sırasında birçok soruya cevap veren Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, özel aracıyla ilgili bazı basın kuruluşlarında yer alan iddialara cevap verdi.  Aşgın, “Medya ahlakı ve basın ahlakından uzak bir anlayış gördük. Yapılan haberde yer alan fotoğrafa son 30 yılda belediyeye alınan 3 makam aracını yan yana koyup onların yanına da benim şahsi aracımı koyarak sanki belediye başkanı devletin bütçesinden kendisine yeni bir makam aracı almış gibi göstermek basın etik ve ahlakıyla bağdaşmıyor. Seviyesi olmayan ve cevap vermeye bile değmeyecek bir husus bu. Açıklama ihtiyacı bile hissetmemiştim şimdiye dek; ama sorunuz üzerine bunu izah etmek isterim. Maddi durumu kötü olmayan bir ailenin evladıyım. Benim 18 yaşından itibaren kendime ait bir özel aracım olmuştur. Yani yeni araba sahibi olmuş biri değilim ve bu para yüzde yüz helal bir paradır. 5 yıldır sahibi olduğum şahsi aracımı ve eşimin de aracını satarak başka bir araç satın aldım. Sattıklarımızla aldığımız aracın maddi değeri hemen hemen aynıdır. Bu eleştiri konusu olacak bir durum değildir. Belediye işini eksik yapıyorsa eleştirin, bir kuruş yetimin malına göz dikiyorsa sonuna kadar eleştirin; ama böyle basit konularla Çorum’un gündemini meşgul etmeyin.” dedi.

Çorum’a hizmet etme aşkıyla ve yeminiyle yola çıktıklarını belirten Başkan Aşgın, “Biz kim ne demiş diye sağımıza solumuza bakmıyoruz. Bizim için önemli olan hemşehirilerimizin daha güzel bir şehirde yaşamasıdır. Bunun için gecemizi gündüzümüze katıp çalışacağız ve yolumuzdan dönmeyeceğiz. Birileri konuşsun, biz çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

You may also like

More in Gündem