Çorum Belediyesi doğal kaynakları enerjiye dönüştürüyor. Çorum Belediyesi’nin Eskice Köy’deki pompa istasyonuna kurduğu güneş enerji santralinde panellerin montajına başlandı. Bir hafta içerisinde tamamlanması planlanan panel montajının ardından güneş enerji santrali enerji üretimine başlayacak.

Çorum Belediyesi yenilenebilir enerji kaynaklarıyla ilimiz ve ülkemiz ekonomisine önemli katkılarda bulunuyor. İlk santral Eskice Köy’deki pompa istasyonun bulunduğu bölgeye kuruluyor. Çalışmalarını sürdüren firma, panellerin montajına başladı. Buradan 500 kilowatt/saat elektik enerjisi üretilecek.

İlk güneş enerji santralini Eskice Köy’deki pompa istasyonunun bulunduğu bölgede kurduklarını belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, harcadıkları elektriğin önemli bir bölümünü karşılamış olmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti. Başkan Aşgın, “Yenilenebilir enerjinin kullanımı, çevre kirlilikleri, küresel ısınma gibi çevre faktörleri açısından da son derece önemli. Çorum Belediyesi olarak yenilenebilir enerji potansiyelimizi sürekli artıran bir belediyeyiz.” dedi.

Bundan sonra da güneş enerjisiyle ilgili çalışmalara devam edeceklerini belirten Başkan Aşgın, “Güneş enerjisi gibi bitmek tükenmek bilmeyen bu enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmek üzere gayretimiz artarak devam edecek.” dedi.

 

You may also like

More in Ekonomi