Çorum’da, “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesi kapsamında inşa edilecek 1952 konuttan 951’i için kura çekimi yapılıyor.

Çorum’dan 23 bin 946 kişinin başvura bulunduğu “İlk Evim, İlk İş Yerim” projesinin kura töreni  Devlet Tiyatro Salonu’nda yapılıyor.

Kura çekim töreninde konuşan Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, proje kapsamında Türkiye genelinde neredeyse Çorum’un merkez nüfusu kadar konut inşa edileceğine dikkati çekti. Türkiye’nin en büyük sosyal konut hamlesinin hayata geçirildiğini vurgulayan Aşgın, “Bu kadar güzellik, bu kadar milletine düşkünlük, bu kadar yapılan icraat ancak aşkla çalışarak yapılır. Biz Çorum için aşkla çalışıyoruz, büyüklerimiz Ankara’da bütün mazlumlar için aşkla çalışıyor. Allah onlardan razı olsun.” diye konuştu.

Vali Mustafa Çiftçi de yaptığı konuşmada, projeye Türkiye’deki konut ihtiyacına çözüm üretmek için 2003’te oluşturulan acil eylem planı ile toplu konut ve kentsel dönüşüm uygulamalarına hız verildiğinden bahsederek dikey mimariden yatay mimariye geçişle de şehirlerde kendine has kimliği olan, kaliteli ve nitelikli konutların, mahallelerin inşa edildiğini kaydetti.

TOKİ tarafından bugüne kadar Çorum’da 7 bin 858 konut yapımının başlatıldığını, bunlardan 6 bin 97’sinin tamamlandığını, 1761’inin ise yapım sürecinin devam ettiğini belirten Çiftçi, “Sosyal konut projesi kapsamında ilimiz genelinde 2 bin 160 konut yapılması planlanmıştır. Bu sayı, ilk planlamalarda 1800 adet iken milletvekillerimizin girişimiyle artırılmıştır. Konutların 382’si il merkezinde olmak üzere 359’u Sungurlu, 210’u Osmancık, 204’ü İskilip, 200’ü Alaca, 194’ü Kargı, 151’i Uğurludağ, 100’ü Bayat, 80’i Mecitözü, 80’i Ortaköy, 78’i Laçin, 72’si Dodurga ilçeleri ve 50’sinin Aşdağul beldesine yapılması planlanmıştır. Ortaköy ve Laçin ilçelerinde başvuru olmadığı için bu ilçelerimiz ve Aşdağul beldemiz kura çekimine dahil edilememiştir. Bugün ve yarın gerçekleştirilecek kura çekimlerine 1952 ev için 23 bin 946 kişi girmiş olacak.”

Törende konuşmaların ardından noter huzurunda 1952 konuttan 951’i için kura çekimi yapıldı. Kura çekimi yarın tamamlanacak.

 

 

You may also like

More in Gündem