Çorum’da 206 Üreticiye 19 Bin 201 Küçükbaş Hayvan Temin Edilecek

Çorum’da hayvan varlığını artıracak proje hayata geçiriliyor. “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesinin ilk etabında 206 üreticiye 19 bin 201 küçükbaş hayvan temin edilecek. Proje kapsamında Çorum’da finansal destek almaya hak kazanan üreticilerle sözleşme imzalandı.

İçişleri Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Ziraat Bankası Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi kapsamında Ziraat Bankası tarafından üretici başına 150 Bin TL’ye kadar kredi verilecek. 100 Bin TL’ye kadar sıfır faizli, 100 Bin TL’den fazlası için de düşük faizli kredi imkanı sağlanacak. Ödemeler, proje kapsamında hayvan temin edilen satıcılara yapılacak.

Proje kapsamında Çorum’da finansal destek almaya hak kazanan üreticilerle sözleşme imzalandı. Törene Vali Mustafa Çiftçi de katıldı.

Proje hakkında bilgi veren Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Mustafa Özankaralı küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması ve köyden kente göçün engellenmesinin amaçlandığını dile getirdi. Özankaralı “Kırsal gelir kaynaklarının artırılması ve hayvan sayısının iki yılda en az 100 bin artırılmasını önceliyoruz” dedi.

İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı da projeyle üreticilere finansal destek sağlandığını açıkladı.

Vali Mustafa Çiftçi de İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, 2021 yılı kasım ayından bu yana projeye 443 kişinin başvurduğunu, ilk etapta şartları tutan 206 üreticinin destek almaya hak kazandığını söyledi.

Çorum’da 290 bin küçükbaş, 255 bin civarında da büyükbaş hayvan bulunduğunu ancak sayının yeterli olmadığını belirten Çiftçi, “Rakamları artırmamız gerekiyor” dedi.

Konuşmaların ardından Çorum’da finansal destek almaya hak kazanan üreticilerle sözleşme imzalandı.

You may also like

More in Eğitim