AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Tarihi Ulu Cami restorasyonu için Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 8 milyon ödenek sağlandığını açıkladı.
Milletvekili Kaya, Çorum’da yüzyıllardır insanların ibadetini yaptığı Ulu Cami’nde zaman içerisinde tadilat gerektiren bir takım eksikliklerin ortaya çıktığının bu doğrultuda son zamanlarda tarihi camiinde restorasyon gerektiren bazı eksiklerin tespit edildiğini beliterek, Tokat Vakıflar Bölge Müdürlüğü sorumluluk alanı içerisinde yer alan Ulu Camii restorasyonunun 1 Kasım’da ihale edileceğini söyledi.
“ ASLINA UYGUN TAMAMEN ELDEN GEÇECEK”
Çorum’un tarihi mekanlarından biri olan Murad-i Rabi Ulu Cami’nin tarihi hakkında da bilgiler paylaşan Milletvekili Kaya, Murad-i Rabi Ulu Camii’nin Selçuklu Sultanı III. Alâeddin döneminde 13. yüzyılın sonlarında yaptırıldığının kabul edildiğini hatırlatarak, “Aslına uygun yapılacak restorasyon ile caminin iç kısımları boyanıp, çürümüş ahşaplar değiştirilecek. Bu işlemlerin yanı sıra, çevre duvarları, minareler ve çatılar olmak üzere Ulu Cami’de kapsamlı bir restorasyon yapılarak Çorumlu hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız” dedi.
Kaya, restorasyon ihalesinin 1 Kasım’da yapılacağını hatırlatarak, Murad-i Rabi Ulu Camii’nde restorasyon çalışmalarına hemen başlanacağını ve 2023 yılında tamamlanacağını vurguladı.

You may also like

More in Gündem