Nesli tükenme tehlikesi altında olan Mısır Akbabası Çorum’un Güzelyurt Köyü’nde yaralı halde bulundu. Yaralı akbaba Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’nde tedavi altına alındı.

Beslenmek için Güzelyurt Köyü eski muhtarı Hasan Karakurt’un bahçesine giren “Mısır Akbabası”  köylüleri görüp kaçmak isterken tel örgülere takılıp kanadını yaraladı.  Akbabanın yaralandıktan sonra bahçeden çıkamadığını gören vatandaşlar Çorum Web TV’nin sevilen doğa programı “1 Yabancı” ekibine ulaştı. Vakit kaybetmeden yola çıkan 1 Yabancı ekibi, kısa sürede Güzelyurt Köyü’ne ulaştı. Doğaseverler, yaralı kuşun ender rastlanan bir akbaba türü olduğunu anladı.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğü yetkililerine durumu bildiren doğaseverler yaptıkları araştırma sonucu yaralı kuşun Mısır Akbabası olduğunu tespit etti. Program yapımcısı Bahadır Kılıç ve doğaseverler, yaralı akbabayı tedavisi için Çorum Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne götürdü.  Mısır Akbabası tedavisi tamamlandıktan sonra Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerine teslim edilerek yeniden doğaya salınacak.

Çorum Web TV

 

You may also like

More in Gündem