Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 23 Milyonluk destek ile organize sanayi bölgelerinde (OSB) katma değerli üretimin altyapısını güçlendirecek.

Akıllı sistemlerden atık su ve enerji altyapı iyileştirmelerine, çevre dostu uygulamalardan girişimcilik merkezlerine kadar OKA, OSB’lerde uygulanacak katma değerli üretim altyapı projelerine 23 milyonluk destek sağlıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Amasya, Çorum, Samsun ve Tokat’ta faaliyet gösteren Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) 30 Eylül tarihinde ilan ettiği Katma Değerli Üretim Altyapısının Geliştirilmesi Mali Destek Programı’nın sonuçlarını 23 Mart 2021 tarihi itibarıyla açıkladı. TR83 Bölgesi’ndeki organize sanayi bölgelerinde hizmet kalitesinin artırılarak OSB’lerde faaliyet gösteren işletmelerin kaynak verimliliklerinin ve OSB’lerin yatırım cazibesinin artırılması amacını taşıyan program kapsamında bölgeden toplam 15 proje destek almaya hak kazandı.

Akıllı sistemler ile daha kaliteli ve verimli hizmet

Çorum Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nce yürütülecek 24 aylık “Akıllı Şebeke” projesi ile akıllı şebeke sistemine dönüşümle sanayi tesislerine verilen hizmetlerin kesintisiz, kaliteli ve verimli olarak sunulması ve takip edilmesi amaçlanıyor.

Çevresel altyapıyı iyileştirecek projeler

Osmancık Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü’nün “Osmancık OSB Çevresel Altyapısını İyileştirerek Yaşanabilirliğini Artırıyor” projesi ile Osmancık Organize Sanayi Bölgesinin çevresel altyapının iyileştirilerek yaşanabilirliğinin ve OSB doluluk oranının artırılmasını amaçlıyor. Bu amaçla OSB’de bulunan firmaların gerekli su ihtiyacının karşılanması için ishale hattı çekilerek su deposu yapılması hedeflenmektedir.

Atık su bertarafını çözecek çevre dostu uygulamalar

Sungurlu Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından uygulanacak, “Çevre Dostu Sungurlu OSB” projesi ile 24 ay süresince OSB Arıtma Tesisinin inşa edilmesi sonucunda endüstriyel atıklar ilgili mevzuatlar çerçevesinde bertaraf edilerek, çevresel altyapı iyileştirilecek.

Girişimci Kent Girişimci Teknokent

“Girişimci Kent Girişimci Teknokent” projesi Çorum Teknoloji Geliştirme Bölgesi tarafından yürütülecek olup, proje ile Teknokent bünyesinde girişimcilik merkezi, kuluçka merkezi ve teknoloji transfer ofisi kurulacak. Böylelikle sosyal ve teknik alt yapı geliştirilerek Teknokent Çorum OSB firmaları ve potansiyel girişimciler için cazibe merkezine dönüştürülecek.

You may also like

More in Ekonomi