Osmancık’ta terör örgütü tarafından şehit edilen öğretmenleri anma etkinliği düzenlendi. Bu kapsamda, Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2017’de PKK’lı teröristlerin saldırısı sonucu şehit düşen müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın’ın Osmancık Şehitliği’ndeki kabri ziyaret edildi.

Anma programına AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk, Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylani ve Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın babası Sadık Yalçın katıldı. Törende protokol üyeleri şehit mezarlarına gül bıraktı.

Şehitlikte gazetecilere açıklamada bulunan İLKSAN Yönetim Kurulu Başkanı Tuncer Yılmaz, ”İLKSAN olarak şehit öğretmenlerimizi anma görevini üzerimize aldık. 2016 yılından beri şehitlerimizi memleketlerinde, ailelerin olduğu yerlerde anıyoruz. Bu ülkemiz için büyük yara. Şehitlerimiz bir kalem ve bir defterle gittiler oralara. Amaçları oradaki insanlarımızı aydınlatmaktı. Ama maalesef hain terör örgütü tarafından şehit edildiler. İnşallah ülkemiz, milletimiz bir daha böyle acılar yaşamaz” dedi.

Şehit Aybüke Şenay Yalçın öğretmenin babası Sadık Yalçın, “11 Eylül Şehit Öğretmenleri anma gününde Aybüke kızımın, öğretmenimizin kabri başında toplandık. Ülkemizin çeşitli bölgelerinde eğitim amacıyla gittikleri yerlerde çocuklarımıza ‘bir harf öğretenin kölesi olurum’ sözünden yol çıkarak gittikleri yerlerde maalesef görev başında, yolda iken hainler tarafından şehit edildiler. Allah hepsini nur içinde yatırsın. Bildiğim kadarıyla 180’e yakın şehit öğretmenimiz var. Allah hiçbir aileye böyle bir acı vermesin, böyle bir durumla imtihan etmesin inşallah” ifadelerini kullandı.

AK Parti Çorum Milletvekili Kaya da Aybüke öğretmenin Türkiye’de şehitlerin sancağı olduğunu belirterek, dünyada kendini Türk hisseden herkesin onu bildiğini ve andığını görmekten mutlu olduğunu aktardı.

Türkiye’de terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğinin altını çizen Kaya, “Türkiye’de şu anda PKK’lı sayısını 200’ün altına düşürdük. Şehitlerimizin intikamını aldık, alacağız. Teröristler gerek PKK, gerek FETÖ, DEAŞ gibi örgütler Türk devletini ve milletini karşılarına aldıklarında sonucunun ölüm olduğunu bilecekler ve devletin nefesini her daim enselerinde hissedecek.” ifadelerini kullandı.

Türk Eğitim Sen Genel Başkanı Talip Geylan da Aybüke Öğretmenin şehit olduğu yeri 2017’de genç öğretmenlerle ziyaret ettiğini hatırlatarak, şunları dile getirdi:

“Bölücü terör örgütü PKK, 168 öğretmenimizi katletti, neden öğretmenlere saldırdı? Çünkü biliyor ki bölücülüğün, ihanetin kökü eğitimle, öğretmenle kurutulacak. Onun için öğretmenlere saldırdı. 4 yıl önce Kozluk’a genç öğretmenlerimiz birlikte gittim, aynı Aybüke gibi. Gözleri çakmak çakmak, ateş parçası her biri. Diyorlar ki ‘Ey PKK, boşuna uğraşıyorsun. Biz Türk öğretmenleri olarak fikri, vicdanı, irfanı hür nesiller yetiştirmeye devam edeceğiz. Sizi kurutacağız.’ diyorlardı. Herkes emin olsun ki öğretmenlerimiz görevinin başında memleketin her yanında. Allah onlara güç versin. Bize düşen de onlara yardımcı olmak, şehit öğretmenlerimizi unutmamak.”

Osmancık Belediye Başkanı Gelgör de, şehit öğretmenin hatırasını yaşatmak için ismini parka vermeye karar verdiklerini aktardı.

Aybüke Öğretmenin ismini bir de caddeye vermeyi planladıklarını belirten Gelgör, “Şenay öğretmenimiz, Osmancığımızın yetiştirdiği, ilçemizin evladıdır.” dedi.

You may also like

More in Eğitim