Hibe İçin Başvurular 15 Şubat’ta Başlayacak

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 1 milyar 125 Milyon TL hibe paketini üreticiye sunduklarını açıkladı. Pakdemirli “IPARD kapsamında son 10 yılda 11 Milyar TL yatırım yaptık, 70 bin yeni istihdam oluşturduk ” dedi.  

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “IPARD-2 10’uncu başvuru çağrısı kapsamında hayvansal üretim sektörü için toplam 1 milyar 125 Milyon TL hibe paketini yatırımcıya sunduklarını açıkladı.   IPARD-2 Hibe Programı 10’uncu başvuru tanıtım toplantısında konuşan Pakdemirli hibe paketi için başvuruların 15 Şubat’ta başlayacağını duyurdu.

Pakdemirli, “Bugün itibarıyla IPARD-2 10’uncu başvuru çağrısı kapsamında hayvansal üretim sektörü için 45 Milyon Avro, işleme-pazarlama sektörü için ise 80 Milyon Avro olmak üzere toplam 125 Milyon Avro, yani 1 Milyar 125 Milyon TL hibe paketini üreticimize, yetiştiricimize, yatırımcımıza sunuyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Bu hibe paketi ile kırsalda yeni yatırımların önünü açmayı, istihdamı artırmayı, katma değerli üretimi geliştirmeyi hedeflediklerini dile getiren Bakan Pakdemirli, IPARD-2 10’uncu başvuru çağrısı kapsamında desteklenecek sektörleri şu şekilde sıraladı:

“45 milyon avro bütçeli hayvansal üretimi içeren ‘Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yatırım Tedbiri’ altında süt üreten tarımsal işletmeler, kırmızı et üreten tarımsal işletmeler, kanatlı eti üreten tarımsal işletmeler ve yumurta üreten tarımsal işletmelere destek sağlıyoruz. Bu sektörlerde yatırımın 500 Bin Avroya kadar olan kısmına destek vereceğiz. Hibe oranlarımız ise yatırımın içeriğine göre yüzde 50 ila yüzde 70 arasında olacaktır. 80 Milyon Avro bütçeli işleme ve pazarlama yatırımlarının içeren ‘Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması Tedbiri’ altında ise süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, kırmızı et ve et ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, kanatlı eti ve ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, meyve-sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik yatırımları destekliyoruz. Bu sektörlerde yatırımın 3 Milyon Avroya kadar olan kısmı desteklenecektir. Hibe oranlarımız ise yüzde 40 ila yüzde 50 arasındadır. ”

You may also like

More in Eğitim