Son günlerde koronavirüs aşısının gebelerde düşük riskini arttırdığı yönündeki iddialar üzerine gebeler aşı olmak istemezken, yoğun bakımlardaki entübe hamile hasta sayısı ve hasta ölümleri ise artıyor.

Uzmanlar, Türkiye’de vaka sayılarının arttığı ve mutasyonların görüldüğü bu dönemde gebelerde sürecin daha zorlu seyrettiğini ve anne karnında bulunan bebek nedeniyle müdahalenin daha kısıtlı olduğunu hatırlatarak, anne adaylarına aşı çağrısında bulundu.

Koronavirüs aşısının düşük riskini arttırdığı yönündeki iddialar üzerine hamileler koronavirüs aşısı olmak istemezken, gebe vaka sayısı hızla artıyor. Gebelerde kısıtlı müdahale nedeniyle entübe hasta sayısı da artarken, hastalık daha ölümcül hale geliyor.

Gebelerde bağışıklık sistemi değişir

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülseren Elay, gebelik döneminde hastaların bağışıklık sisteminin daha düştüğünü ifade ederek, “Gebelik sürecinde bağışıklık sistemi tamamen değişiyor ve birçok romatolojik hastalık gebelikte alevlenir. Bu nedenle biz gebelerimize aşı olmalarını öneriyoruz. Bize danışıldığında da aşı olmayı tavsiye ediyoruz” şeklinde konuştu.

Hekimlere çağrı

İç hastalıkları Uzmanı Dr. İlknur Demir ise gebelerin Aile Hekimi ve Kadın Doğum Hekimlerinin hekimlerinin kontrolünde aşılarını yaptırması gerektiğini kaydetti. Tüm hekimlere de gebelerin doğru bir şekilde yönlendirmelerini yaparak aşılanması gerektiğini ifade eden Demir, “Hekim olarak gebelerimizi doğru yönlendirmeyle, doğru zamanlarda aşılanmalarını sağlamalıyız” dedi.

Yoğun bakımdaki gebelere sınırlı müdahale

Anne adaylarının çocuklarını da düşünmesi nedeniyle hamilelik sürecinde çok hassas olduğunu hatırlatan İlknur Demir, yoğun bakımdaki gebelere kısıtlı müdahale şanslarının olduğunu kaydetti. Uzman Dr. Demir, “Anne adaylarının çok duygusal olduğu için ‘çocuğuma bir şey olmasın’ diye bazen vitamin haplarını bile almaktan çekiniyor. Tabii aşı bizim yeni karşılaştığımız bir süreç ister istemez tereddüt çok yüksek oranda. Çünkü gebelere verebileceğimiz ilaçlar yoğun bakımlarda da kısıtlı oluyor. Gebe buraya geldiğinde bebeğe de zarar vermemek adına belli başlı tedavileri veriyoruz ve müthiş bir kısıtlama oluyor, bu yüzden de gebe hastalarımız maalesef daha kötüye gidiyor. Gebelerimiz aile hekimi birinci basamak olmak üzere yönlendirerek, kadın doğum hekimlerimizle iş birliğinde bulunarak ve risklerini değerlendirerek aşı olmalarını sağlamalıyız” diye konuştu.

You may also like

More in Gündem