Çorum’da otizmli çocukların anneleri, kurdukları kooperatifle organik ürünler üretiyor. Mavi Umutlar Kadın Girişim Kooperatifi, ‘Mavi Umutlar’ markasıyla hazırladığı ürünlerle Türkiye’ye örnek oluyor.

Çorum’da otizmli çocuk anneleri Mavi Umutlar Kadın Girişim, Üretim ve İşletme Kooperatifi’ni kurdu. Çorum Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Emine Çelen başkanlığında kurulan kooperatif ile engelli birey anneleri, salça, reçel, erişte ve sirke gibi organik ürünler yaparak ev ekonomisine katkı sağlıyor. Domates salçası üretimiyle başlayıp kendi sermayesi oluşturulan kooperatifte bugün yaklaşık 20 çeşit organik gıda maddesi üretiliyor.

Tarım Bakanlığı’ndan gıda üretim izni alınarak üretilen gıdalar, otizmli çocukların hazırladığı etiketlerle ambalajlanıp talepte bulunan kişilere ulaştırılıyor. ‘Mavi Umutlar’ markasıyla hazırlanan ürünler şimdilik sosyal medya üzerinden satışa sunuluyor.

 

Mavi Umutlar Kadın Girişim, Üretim ve İşletme Kooperatifi Başkanı Emine Çelen, yeni kurulan bir kooperatif olmalarına rağmen kısa sürede çok iyi işler başardıklarını söyledi. 1 ton domatesten yaptıkları domates salçasını satarak ürün çeşitliliğini artırdıklarını anlatan Çelen, Çorum Belediyesi’nin de destekleriyle üretim faaliyetlerine devam ettiklerini belirtti.

Kendisi de otizmli annesi olan Emine Çelen, “Dezavantajlı çocukları olan anneler bir yanda üretim yaparken, diğer yanda “Mavinin Çocukları Engelsiz Öğreniyor” projesi kapsamında otizmli çocuklarımız burada eğitim alıyor” dedi.

You may also like

More in Eğitim