Çorum Belediyesi’nin şehre kültürel kimlik kazandırmak için yaptığı kültürel mirası ayağa kaldırma projelerinden bir tanesi olan Çöplü Arastası Restorasyon Projesi arasta esnafı ile istişare edildi, projenin içeriği hakkında esnafa bilgi verildi.

Çorum’u kültürel kimliği ile ön plana çıkan bir şehir haline getirme yolunda önemli projelere imza atan Çorum Belediyesi, istişareye verdiği önemi de bir kez daha gösterdi. Çöplü Arastası Restorasyon Projesi’nde gelinen son noktada arasta esnafına bilgilendirme sunumu yapıldı, esnafın görüşü alındı. Belediye Başkan Yardımcıları İsmail Yağbat ve Zübeyir Tuncel ile birlikte Etüt Proje Müdürlüğü personelinin katıldığı toplantıda Çöplü Arastası’nın Anıtlar Kurulunca kabul edilen restorasyon projesine ait görseller ve bilgiler esnafla paylaşıldı.

Saat Kulesine bakan cephelerde yapılan cephe sağlıklaştırmasının şehrin çehresini değiştirdiğini belirten Başkan Yardımcısı Yağbat, “Cephe sağlıklaştırması çok güzel oldu. Saat Kulesine bakan dükkanlarda çok hoş bir görüntü oluştu. Hemşehrilerimiz de bunu çok beğendi. Aynı zamanda eksikliklerimizi görerek Çöplü Arastası restorasyonunda bunları yapmama noktasında bize önemli bir kazanım sağladı.” dedi.

Başkan Yardımcısı Zübeyir Tuncel de arastanın şehrin kalbi sayılacak bir noktada olduğunu belirterek, “Çorum’un kültürünü ayağa kaldıracak diğer projelerimizle birlikte düşündüğümüzde Çöplü Arastası turizm anlamında da şehrimize çok büyük bir değer katacak.” diye konuştu.

Esnaftan Belediyeye teşekkür

Yapılacak restorasyon projesi ile Çöplü Arastası’nın öneminin daha da artacağını, kültürel anlamda şehrin kimliğini yansıtacak bir mekana dönüşeceğini ifade eden arasta esnafı, bunun işlerini de olumlu yönde etkileyeceğini düşündüklerini ifade etti. Esnaf, şehre can veren projeleri hayata geçirdikleri için Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın ve ekibine teşekkür etti.

You may also like

More in Gündem