Başkan Aşgın, Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde ilk fidan dikimi ve İstanbul’un Fethi kutlamalarına katıldı.

Aşgın, Millet Bahçesi ilk fidan dikim töreni ve İstanbul’un fethi kutlamalarında

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, İstanbul’un Fethi’nin 569. Yılı etkinlikleri ve Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi’nde düzenlenen ilk fidan dikim törenine katıldı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un daveti üzerine törende yerini alan Başkan Aşgın, programa Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Osman Öztürk ile katıldı.

Yaklaşık 560 bin kişinin katıldığı programda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bilimden teknolojiye, sanattan spora her alanda verilen mücadelenin gaza mertebesinde olduğunu ifade etti. Geleceğimizi emanet edeceğimiz bugünkü çocuklarımızı çok iyi yetiştirmemiz gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün Fatih yoluna giden evlatlarımızdan Allah razı olsun. İstanbul’un fethi ustaca hazırlıkların emsalsiz fedakârlıkların neticesinde gerçekleşmiştir. Tarihimizde kolay hiçbir zafer yoktur. İstanbul’un fethi Anadolu’nun ebedi Türk yurdu olacağının mührüdür. Atasından aldığı işareti takip eden gençler olduğu sürece bu milletin önüne kimse kesemez. Bu alan İstanbul’un en büyük Millet Bahçesi olacak. Millet Bahçesi yaparak İstanbul halkının hizmetine sunuyoruz. 145 bin fidan ve ağaç dikilecek. Spordan kitap okumaya, yürüyüşe, fuardan müzeye kadar her türlü faaliyetin yürütüleceği bir alan olacak.” dedi.

5 milyon 61 bin metrekarelik alanda inşa edilen Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi ilk fidan dikimi töreninde yerlerini aldıklarını ifade eden Başkan Aşgın, “1453 tarihine ithafen toplam 145 bin 300 ağacın toprakla buluşacağı Millet Bahçesi için ilk fidan dikim töreninde bizler de yerimizi aldık. Bu güzel eserin İstanbul’a kazandırılmasında en büyük emeğe sahip olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanımız Murat Kurum ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, aziz milletimize hayırlı olmasını diliyorum.” diye konuştu.

You may also like

More in Gündem