37. Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali etkinlikleri kapsamında Çorum’a gelen Türkiye’nin önde gelen ressamları Velipaşa Hanı’nda ünlü şair ve ressam Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun hatırasını canlandırdı.

1942 yılında dönemin hükümeti tarafından Anadolu izlenimlerini sanata aktarması için Çorum’a gönderilen Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Velipaşa Hanı girişindeki han kahvesi önüne tuvalini kurarak 7 adet tabloyu Çorum’dan ilham alarak yapmıştı.  80 yıl sonra bugün Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali nedeniyle Çorum Belediyesi’nin davetlisinin olarak Velipaşa hanında buluşan ressamlar Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun hatırasını yaşattı. Ünlü ressamlar aynı zamanda lise ve üniversite öğrencileri ile bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı.

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Velipaşa Hanı’nda ressamlarla bir araya geldi. Ünlü ressamlar ve öğrencilerle sohbet eden Başkan Aşgın, daha sonra tuvalin başına geçerek resim yaptı. Başkan Aşgın, çizdiği resimle de ressamlardan tam not aldı.

Başkan Aşgın, Çorum Belediyesi olarak atıl vaziyetteki 150 yılık geçmişe sahip ve Türkiye’nin en büyük ahşap hanlarından olan Velipaşa Hanı’nın restorasyonunu yaptıklarını, han içerisine kurulacak şehir müzesi için de çalışmaların devam ettiğini dile getirdi. Han Kahvesi için de çalışma yaptıklarını belirten Aşgın, 150 yıl sonra han kahvesinin kuruluş amacına uygun olarak hayat bulacağını söyledi.

1942 yılında dönemin hükümeti tarafından ünlü ressam ve şair Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nun Anadolu’ya gönderilerek gözlemlerinin resmedilmesinin istendiğini hatırlatan Başkan Aşgın, “Bedri Rahmi Eyüpoğlu 80 yıl önce Çorum’a geldiğinde han kahvesinde oturuyor ve günlerce gözlem yapıyor. Hana gelip gidenleri gözlemliyor. Şehri geziyor. Zamanının büyük kısmını han kahvesinin önünde geçiriyor. 7 tane resim yapıyor. Elimizde o resimlerden bir tanesi mevcut.” dedi.

Rahmi Eyüpoğlu’nun 1942 yılında yaptığı resim hakkında bilgi veren Aşgın, “80 yıl sonra han kahvesini tekrar ihya ediyoruz. Çorum belediyesi olarak sosyal tesis formunda Velipaşa Han Kahvesi’ni açıyoruz. Şu an çalışmalar bitmek üzere. Yine kaldığı yerden han kahvesi olarak devam edecek. Bedri Rahmi Eyüpoğlu’nu da rahmetle anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Pandemi nedeniyle iki yıldır yapılamayan Uluslararası Hitit Fuar ve Festivali’ni tekrar yaptıklarını belirten Aşgın, “Dolu dolu bir festival düzenledik. Ticaretin, sanayinin, sevginin, barışın, kardeşliğin merkezi olan şehrimizde bu anlamda sanat bizim için çok önemli. Ortak dilimiz sanat, ortak kültürümüz sanat ve resim. Bedri Rahmi Eyüpoğlu’na atfen 80 yıl sonra yine aynı yerde sanatçılarımız izlenimlerini tuvallerine döküyor. Burada ünlü ressamlarımızı geleceğin ressamları ile buluşturuyoruz.” diye konuştu.

 

You may also like

More in Gündem