Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, sokak hayvanları sorununa açıklık getirdi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Çorum’da kurulan Sahipsiz Sokak Hayvanları Koruma Birliği’nin il genelindeki tüm sokak hayvanlarına yönelik çalışma yürüteceğini açıklayan Başkan Aşgın, doğal yaşam alanlarıyla ilgili yer tespitinin yapıldığını ve proje çalışmalarının devam ettiğini söyledi.  

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, Şubat Ayı Belediye Meclis Toplantısı’nda açıklamalarda bulundu.

Sokak hayvanlarıyla ilgili kalıcı çözümler üretileceğini dile getiren Başkan Aşgın “Bu sorun sadece Çorum Belediyesi ve sadece Çorum Belediyesinin mücavir alanları içerisinde kalarak çözülemez. Köklü bir çözüm üretilmesi gerekiyordu. Bu anlamda biz konuyu ciddi ele aldık ve tüm Türkiye’ye örnek olacak bir şekilde Çorum Sahipsiz Sokak Hayvanları Birliğini kurduk. Bu birlik öyle sıradan kurduk denilince kurulan bir birlikte değil, Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle bu birliğin Sayın Cumhurbaşkanımızın onaylaması gerekiyor. Geçtiğimiz aylar içerisinde Çorum Sahipsiz Sokak Hayvanları Birliğinin kuruluşu onaylandı ve bu birlikle beraber çalışmalara başladık. Bu birlikte Çorum Valiliği, Çorum İl Özel İdaresi var ve belediyeler var. Şehrimizde on altı belediyenin tamamı bu birliğin doğal üyesi. Dolayısıyla Çorum il genelindeki tüm belde ve ilçeler, valilik, Özel İdare bu birliğin içerisinde. Bu birliğin başkanı da devletimizi şehrimizde temsil eden Sayın valimizdir. Sahipsiz Sokak Hayvanları Birliği bu süre içerisinde binlerce köpeği kısırlaştırdı. Eskiden sadece belediye sınırları içerisinde bu işlem yapıyorken şu an 20’nin üzerinde köyde ve bütün ilçelerimizde bu işlem yapıldı.” dedi.

“Doğal yaşam alanını Çatak yolu üzerinde hayata geçecek”

Sokak hayvanları için doğal yaşam alanları tespit edildiğini ve burada toplanacağını vurgulayan Başkan Aşgın “Yer tahsisi ile ilgili de birliğimizin aldığı karar gereği dört tane doğal yaşam alanı yeri tespit edildi ve bu dört doğal yaşam alanı Çorum merkez, Ortaköy ilçesi, Mecitözü ilçesi ve Düvenci Beldesi. Bizim doğal yaşam alanımızda Çatak yolu üzerinde 75 bin metrekarelik ormana ait bir arazi. Bunların yazışmaları birlik marifetiyle ve nihai olarak tahsis işlemi daha henüz tamamlandı. Bu süre içerisinde bürokratik işlemlerini yaptık. Şu an birliğe tahsisi yapıldı ve projemiz hazırlanıyor. İnşallah en kısa süre içerisinde kapalı alanları ve açık alanları olan, ormanlık alanda hayvanların her türlü beslenme ve sağlıkla ilgili ihtiyaçların karşılanacağı bir alan oluşturacağız.

“Muhatabımız, Sahipsiz Sokak Hayvanları Birliği’dir”

Köpeklerin her türlü sağlık bakımını da birlik olarak yapacağız. Muhatabı da Çorum Belediyesi değil, onu da altını çizeceğiz. Bundan sonra sokak hayvanlarıyla mücadelede muhatabımız, sahipsiz sokak hayvanları birliğidir. Bunun da başkanı Sayın valimizdir. Biz de orada üyeyiz.” dedi.

You may also like

More in Gündem