Çorum Belediyesi, şehrimizde afet düzeyinde yaşanan kuvvetli yağış sonrasında ortaya koyduğu mücadeleyle başarılı bir sınav verdi. 250 personel, 200 araç ve teçhizatla belediyenin tüm ekipleri vatandaşın yardımına koştu. Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın da gece saatlerine kadar sahada ekiplerle birlikte çalışmaları koordine etti.

Çorum dün şiddetli yağmur ve dolunun neden olduğu afeti yaşadı. Şehir merkezine yarım saat içerisinde metrekareye 20 kilogram yağış düştü. Şiddetli yağış ve dolunun etkili olduğu şehrimizin bazı bölgelerinde sel ve su baskınları yaşandı. Tüm ekipleriyle sel ve su baskınlarla mücadele çalışması yapan Çorum Belediyesi, vatandaşlardan gelen yardım çağrılarına da anında müdahale etti.

Başkan Aşgın gece boyunca sahadaydı

Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, afetin yaşandığı ilk andan itibaren ekiplerle birlikte sahadaydı. Gece boyunca çalışmaları koordine eden Başkan Aşgın, canla başla çalışan Çorum Belediyesi ekiplerini yalnız bırakmadı. Afet sonrası su baskınlarının yaşandığı evleri de ziyaret eden başkan Aşgın, selden etkilenen vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu. Başkan Aşgın, “Valiliğimiz, AFAD ve Belediyemiz olarak el birliğiyle bu afetin izlerini de sileceğiz. Hemşehrilerimizin içi bu konuda rahat olsun.” dedi.

Metrekareye 20 kilogram yağış düştü

Meteoroloji verilerine göre mevsim normallerinin çok üzerinde yağış gerçekleştiğini dile getiren Başkan Aşgın, Çorum’da yarım saat içerisinde metrekareye 20 kilogram yağış düştüğünü açıkladı. Şiddetli yağıştan bazı bölgelerin olumsuz etkilendiğini ifade eden Başkan Aşgın, “Şehrimizin muhtelif yerlerinde kısmi sıkıntılar var. Tüm ekiplerimizle teyakkuz halindeyiz, tüm kritik noktalarda çalışıyoruz. 250 personel ve 200 araç-teçhizatla yağıştan etkilenen bölgelerde tüm imkânları seferber ettik.” dedi.

500’ün üzerinde ihbar geldi

Afet anından itibaren bütün ekiplerin görev başında olduğunu dile getiren Başkan Aşgın, “Özellikle Buharaevler civarında su baskınları yaşandı. Vidanjörlerle, motopomp araçlarla, itfaiye ekiplerimizle vatandaşlarımızın yardımına koştuk. 500’ün üzerinde ihbar geldi. Tüm ihbarları değerlendirdik. Gece ilerleyen saatlere kadar ekiplerimiz hummalı bir şekilde çalıştı. Tüm birimlerimize teşekkür ediyorum. Selden zarar gören tüm hemşehrilerimize geçmiş olsun diyorum. Allah beterinden korusun. Çalışmalar tamamlanana kadar ekiplerle birlikte sahadaydık. Bütün imkânlarımızla mağduriyetleri gidermeye çalıştık.” dedi.

Afetin en çok etkilediği bölgelerden biri Buharaevler Perşembe Pazarı civarı odu. Bölgede bahçelerde ve zemin katlarda su baskınları yaşandı. Çorum Belediyesi ekipleri gece saatlerine kadar su tahliye çalışmalarına devam etti.

You may also like

More in Gündem