AK Parti Çorum Milletvekili Oğuzhan Kaya, Çorum tarım yatırımlarında bölgenin birincisi olduğunu dile getirdi.

Milletvekili Oğuzhan Kaya, Çorum Ticaret Borsasını düzenlediği ​​​Hasat Bayramı Programı, Veteriner Teknik Destek Hizmet Birimi ve Sosyal Tesis açılış törenine katıldı.  Milletvekili Kaya, açılış konuşmasında tarım yatırımlarını değerlendirdi.

Çorum’un tarım projelerinde bölgenin birincisi olduğunu dile getiren Kaya Alaca’da 65 Milyonluk bir bedelle Koçhisar 2. Etap Sulama ihalesinin yapıldığını ve çalışmaların devam ettiğini, proje tamamlandığında toplamda 120 bin dönüm araziyi su ile buluşturacaklarını söyledi. Kaya, Osmancık Obruk Dutludere Sulamasının da ihalesinin yapıldığını ve çalışmaların devam ettiğini toplamda 58.890 dekar alana su temini yapılacağını kaydederek, ilçeye yıllık 40 Milyonluk bir katkı sağlayacağını ifade etti.

Kaya “İskilip’te Derekargın Göleti ile 4 bin dönüm arazinin ihalesi yapıldı ve İskilip’e yıllık 5 Milyonluk bir katkı sağlayacak. Sungurlu’da Kırankışla Barajımız ile 31.720 dekar arazinin sulanması ve yıllık 6.3 milyon metreküp içme suyu sağlanması adına 2 milyon metreküp gövde hacimli 35 metre yüksekliğe sahip 870 metre uzunluğunda olan baraj için ödenek sağlanmıştı. İhalesi gerçekleştirildi. Bayat Tımarlı Sulama Projemiz ile yılsonunda 35.000 dekar araziyi su ile buluşturuyoruz ve Bayat’a yıllık 30 Milyon gelir kaynağı sağlamış oluyoruz. Uğurludağ için son derece önemli olan Başkışla Göleti ve Sulama Projesini Şubat ayında ihale ettirmiştik. 2.870 dekar tarım arazisinin kapalı borulu şebeke ile yağmurlama ve damlama sulama sistemi ile suyla buluşturarak Uğurludağ ve bağlı köylerimizin de sulama sorununu ortadan kaldırıyoruz” dedi.

Milletvekili Kaya, bölgenin en çok yatırım alan yerin Çorum olduğunu söyleyerek, Çorum’da sulanabilir arazilerin tamamının suya kavuşacağını ve sulanmayan hiç bir arazinin kalmayacağını sözlerine ekledi.

You may also like

More in Ekonomi